ČTK

Skupině Vítkovice Holding loni klesl zisk na 240 milionů Kč

Strojírenská skupina Vítkovice Holding loni vytvořila konsolidovaný zisk 240 milionů korun, což bylo o 160 milionů korun méně než předloni. Pokles zisku společnost vysvětluje zvýšením rezerv. Tržby skupiny klesly o dvě miliardy na 14 miliard korun.

 

O předběžných výsledcích dnes ČTK informovala mluvčí společnosti Eva Kijonková. Skupinu tvoří asi tři desítky firem. “Účetně má skupina po konsolidaci zisk kolem 240 milionů korun. Současně vytvořila opravné položky a rezervy téměř 600 milionů korun, což mělo za následek snížení zisku proti roku 2014,” uvedla Kijonková. Na poklesu tržeb se projevil celosvětový pokles investic spojených s těžbou a zpracováním ropy a plynu, který byl ale podstatně eliminován růstem tržeb lahvárenské části Vítkovice Machinery Group. “Skupina navíc bude za některé velké projekty tržit až letos,” dodala Kijonková.

Loňský provozní zisk holdingu činil 400 milionů korun, zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) dosáhl 1,1 miliardy korun.

Vliv opravných položek a rezerv je nejcitelnější u společnosti Vítkovice. Její účetní ztráta bude po konsolidaci, zahrnující například společnosti Vítkovice Heavy Machinery nebo Vítkovice Power Engineering, kolem 70 milionů korun. Konsolidovaný provozní zisk Vítkovic za loňský rok činí zhruba 180 milionů korun, zisk před zdaněním, úroky a odpisy je 600 milionů korun.

Společnost Vítkovice Holding zastřešuje skupinu Vítkovice Machinery Group a zahrnuje všechny klíčové části holdingu. Předsedou představenstva Vítkovice Holding se koncem loňského roku stal Jan Světlík mladší. Předchozí předseda, hlavní vlastník firmy Jan Světlík starší, je nově předsedou dozorčí rady společnosti. Světlík starší se tak stal nejvýše postavenou osobou firmy co do rozhodovacích pravomocí.

Sedmapadesátiletý Jan Světlík ovládá celou největší českou strojírenskou skupinu Vítkovice Machinery Group a je zároveň majitelem 90 procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Pět procent vlastní dohromady Milan Juřík a Jaromír Šiler a zbývajících pět procent skupina KKCG podnikatele Karla Komárka.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top