ČTK

Firma Vítkovice Gearworks chce, ať ji soud pošle do úpadku

Společnost Vítkovice Gearworks ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka se připojila k insolvenčnímu návrhu, který na ni podala firma Wetag Invest. Zdůvodnila to svými vazbami na další firmu z holdingu, Vítkovice Power Engineering, kterou už soud poslal do úpadku, a také nedůvěrou, již po zahájení insolvenčního řízení projevili její partneři. Firma, která má 180 zaměstnanců, navrhuje soudu, aby povolil její reorganizaci. Vyplývá to z informací na serveru www.justice.cz. O insolvenčním návrhu má soud v Ostravě rozhodovat příští týden.

Server ihned.cz uvedl, že ke konci loňského roku dlužila firma po splatnosti více než 350 milionů korun a podle návrhu má celkem 414 věřitelů. “Největším věřitelem má být podle Gearworksu banka HSBC s pohledávkou 158 milionů korun. Jako další významné věřitele zmiňuje strojírenské společnosti ZVVZ – Enven Engineering z Milevska a Axis nebo stavební firmu Klement,” uvedl server.

Společnost Vítkovice Gearworks je výrobcem atypických převodových skříní, ozubených dílů i kompletních pohonů pro různá průmyslová odvětví. Loni se dostala do ztráty 68,3 milionu korun, o rok dříve byla v zisku 31,3 milionu korun. Její tržby loni činily 659,3 milionu korun, v roce 2014 to bylo 702,2 milionu.

“Po zahájení insolvenčního řízení projevili obchodní partneři nedůvěru v další trvání smluvních vztahů a plnění povinností navrhovatele jako dodavatele a dále podstatné obchody byly vázány na společnost Vítkovice Power Engineering, u níž byl zjištěn úpadek,” uvedla firma v přistoupení k insolvenčnímu návrhu.

Vhodnější je podle ní vyřešit úpadek formou reorganizace, při níž by podnik dál zůstal v provozu. Vítkovičtí také požádali soud, aby odvolal jednání nařízené na příští týden a rozhodl bez něj.

Společnost Wetang Invest navrhla, aby soud firmu rovnou poslal do konkurzu. To by znamenalo, že by firma prakticky skončila, její majetek by se rozprodal a výtěžek rozdělil mezi věřitele.

Kromě Vítkovic Power Engineering už je v úpadku také další firma z koncernu, Vítkovice Envi. Všechny tři firmy mají dohromady zhruba 1400 zaměstnanců a všechny zůstávají v provozu. Celá skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje přes 30 firem a zaměstnává asi 8000 lidí. V loňském roce měla skupina obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top