automotive

Strojírenská firma ZKL propustí v Hanušovicích 400 lidí

Strojírenský koncern ZKL propustí 400 lidí ze své továrny v severomoravských Hanušovicích. S firmou ukončila spolupráci automobilka Volkswagen, které hanušovický závod posílal 80 procent své produkce. Společnost nemá ani na výplaty za minulý měsíc a zřejmě pošle sama sebe do insolvence.

ZKL dodávala Volkswagenu trubky pro chladící, palivové a hydraulické systémy do aut. Obě společnosti spolu ale loni měly spory, automobilka si stěžovala na kvalitu výrobků. “Na konci února jsme od vedení automobilky dostali dopis, ve kterém nám bez udání důvodů oznámili, že ruší dodavatelskou smlouvu s naší společností,” řekl serveru výkonný ředitel závodu Jiří Prášil mladší. Volkswagen prý navíc nepřebral část nasmlouvaného zboží za více než 40 milionů korun a nezaplatil za doručené únorové dodávky.

Prášil loňské problémy s kvalitou výrobků přiznal, ale postupně se prý situace lepšila. “Na konci roku už podle našeho mínění byla kvalita našeho zboží v pořádku. Reakci koncernu VW proto vnímám jako zcela mimo ekonomickou etiku,” uvedl. ZKL do hanušovického podniku loni investovala 200 milionů korun, desetinu z toho z evropských dotací. Vyjádření VW se serveru získat nepodařilo.

Ředitel celé ZKL Jiří Prášil starší tvrdí, že na další části koncernu nebude mít situace v Hanušovicích větší vliv. “Efektivnost tamní výroby byla dlouhodobě na nízké úrovni. Ekonomicky nám proto utlumení továrny v Hanušovicích spíše prospěje,” řekl.

Koncern ZKL vyváží do celého světa, je největším výrobcem velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Loni zvýšil obrat o sedm procent na 1,5 miliardy korun. Sídlo má Brně, kde má i hlavní výrobní závod. Kromě Hanušovic má další továrnu i v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top