automotive

Před 110 lety byla založena legendární automobilka Rolls-Royce

Britská strojírenská společnost Rolls-Royce, od jejíhož založení uplyne 15. března 110 let, je známá především jako producent luxusních osobních automobilů. Zatímco výrobce aut, společnost Rolls-Royce Motor Cars, se kvůli hospodářským potížím dostal v 90. letech do rukou německé skupiny BMW, původní společnost je dnes především druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě. Motory dodává také do lodí i pro využití v průmyslu.

Dějiny legendární firmy s nezaměnitelným logem dvou propojených “R” začaly v roce 1904, kdy se v hotelu Midland v anglickém Manchesteru setkali podnikatel Charles Rolls a inženýr Henry Royce. Výsledkem jejich spolupráce byla nová automobilka a už její první model Silver Ghost se byl legendou. Firma poté dala světu řadu dalších výjimečných vozů, které se staly symbolem pohodlí, bezpečnosti a především luxusu. Vozy Rolls-Royce si oblíbili nejen movití podnikatelé a různé celebrity, ale například i korunované hlavy států.

Letecké motory se značkou Rolls-Royce se objevily už v roce 1915, největší slávy pak dosáhly za druhé světové války. Proslulé motory Merlin poháněly elegantní stíhačky Supermarine Spitfire, uplatnění ale našly také v bombardérech. Firma patřila i k průkopníkům proudových motorů, model Nene používaly nejen anglické letouny, ale stal se i předlohou pro motor sovětské stíhačky MiG-15. Dnes Rolls-Royce poskytuje své motory všem hlavním výrobcům letadel.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top