automotive

Před 110 lety byla založena legendární automobilka Rolls-Royce

Britská strojírenská společnost Rolls-Royce, od jejíhož založení uplyne 15. března 110 let, je známá především jako producent luxusních osobních automobilů. Zatímco výrobce aut, společnost Rolls-Royce Motor Cars, se kvůli hospodářským potížím dostal v 90. letech do rukou německé skupiny BMW, původní společnost je dnes především druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě. Motory dodává také do lodí i pro využití v průmyslu.

Dějiny legendární firmy s nezaměnitelným logem dvou propojených “R” začaly v roce 1904, kdy se v hotelu Midland v anglickém Manchesteru setkali podnikatel Charles Rolls a inženýr Henry Royce. Výsledkem jejich spolupráce byla nová automobilka a už její první model Silver Ghost se byl legendou. Firma poté dala světu řadu dalších výjimečných vozů, které se staly symbolem pohodlí, bezpečnosti a především luxusu. Vozy Rolls-Royce si oblíbili nejen movití podnikatelé a různé celebrity, ale například i korunované hlavy států.

Letecké motory se značkou Rolls-Royce se objevily už v roce 1915, největší slávy pak dosáhly za druhé světové války. Proslulé motory Merlin poháněly elegantní stíhačky Supermarine Spitfire, uplatnění ale našly také v bombardérech. Firma patřila i k průkopníkům proudových motorů, model Nene používaly nejen anglické letouny, ale stal se i předlohou pro motor sovětské stíhačky MiG-15. Dnes Rolls-Royce poskytuje své motory všem hlavním výrobcům letadel.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top