výzkum a vývoj

Toyota bude podporovat další plavby vodíkového katamaránu

Toyota bude podporovat další fázi projektu Energy Observer, laboratorního plavidla poháněného výhradně kombinací obnovitelných zdrojů energie a schopného vyrábět vodík přímo na palubě. Toto průkopnické laboratorní plavidlo, vybavené systémem palivových článků od Toyoty, se v letech 2025 až 2033 vydá na novou globální expedici.

Devítiletá plavba s názvem „Hledání uhlíkové neutrality“ bude dále zkoumat a rozvíjet řadu technických řešení pro udržitelnou námořní dopravu bez emisí CO2.

V letech 2025 až 2026 bude první laboratorní plavidlo Energy Observer pokračovat ve svých misích v Evropě. Systém palivových článků od Toyoty hraje klíčovou roli v bezuhlíkovém energetickém řetězci plavidla, kdy přímo na palubě vyrábí energii s nulovými emisemi[1].

V roce 2027 převezme štafetu Energy Observer 3, expediční katamarán nové generace, který zahájí novou etapu hledání energetické proměny námořní plavby. V rámci příprav na tento milník spojují Energy Observer a Toyota síly s cílem zkoumat možnosti začleňování systému palivových článků od Toyoty do inovativní energetické architektury plavidla, která je kombinací několika doplňkových obnovitelných zdrojů energie, včetně vodíku.

Toyota je přesvědčena, že k dosažení uhlíkové neutrality je nezbytný mnohostranný přístup s využitím rozmanitých zdrojů energie a doplňkových technologií.

„Systém palivových článků od Toyoty poháněl první laboratorní plavidlo Energy Observer, a stejně tak i nyní bude vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů na palubě nového plavidla Energy Observer 3. Odvážné cesty zkoumání a spolupráce jsou klíčové, a tak naše pokračující partnerství projektu Energy Observer odráží upřímné zasazení Toyoty o udržitelné inovace a uhlíkově neutrální budoucnost napříč všemi podobami mobility,“ uvedl Jošihiro Nakata, prezident a CEO společnosti Toyota Motor Europe.

Plavidlo Energy Observer během své první odysey urazilo přes 68 000 námořních mil – více než třikrát kolem zeměkoule – čímž prokázalo životaschopnost spojení různých obnovitelných zdrojů energie, tedy vodíku, slunce a větru.

  1. Termín „s nulovými emisemi“, jak je použit v tomto kontextu, se vztahuje výhradně na emise vznikající při výrobě energie přímo na palubě plavidla. Nezahrnuje emise spojené s ostatními fázemi životního cyklu vodíku (například výrobu, údržbu apod.).

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 2020-2025

To Top