automotive

Investiční firma Renaissance získala podíl v automobilce AvtoVAZ

Ruská investiční společnost Renaissance Capital získala téměř čtvrtinový podíl ve ztrátovém ruském výrobci automobilů AvtoVAZ, a to v rámci navýšení jeho kapitálu o 26,1 miliardy rublů (11 miliard Kč). Většinovým vlastníkem AvtoVAZu zůstává holding ARBV, v jehož čele stojí francouzská automobilka Renault. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešní zprávy pro regulační úřady.

Společnost Renaissance investovala do nových akcií AvtoVAZu 11,25 miliardy rublů (téměř pět miliard Kč), a získala tak v podniku podíl 24,1 procenta. Holding ARBV zároveň na pokyn Renaultu nakoupil nové akcie AvtoVAZu za 14,85 miliardy rublů (více než šest miliard Kč).

Podíl ARBV v AvtoVAZu se v důsledku navýšení kapitálu snížil na méně než 65 procent z předchozích 75 procent, zatímco podíl Renaultu v ARBV stoupl na více než 73 procent z 50 procent. Spoluvlastníky ARBV jsou japonská automobilka Nissan a ruský státní konglomerát Rostec.

Renault dříve slíbil, že AvtoVAZu poskytne kapitálovou injekci ve výši až 25 miliard rublů, aby ruskou automobilku udržel v provozu. Díky investici společnosti Renaissance však francouzská firma mohla do navýšení kapitálu AvtoVAZu investovat výrazně nižší částku.

AvtoVAZ se obrátil na akcionáře s prosbou o pomoc poté, co jej propad domácí poptávky po automobilech loni stáhl do rekordní ztráty. V první polovině letošního roku utrpěl výrobce vozů Lada provozní ztrátu 27,6 miliardy rublů.

Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top