ČTK

Žofínské fórum: Podpora českého průmyslu je pro obranu nezbytná

Podpora českého obranného průmyslu je nezbytná pro obranyschopnost Česka. Na dnešním Žofínském fóru se na tom shodli ministr obrany Martin Stropnický (ANO), náčelník generálního štábu Josef Bečvář i zástupci obranného průmyslu. Podle Stropnického je nutné zajistit “vlastní kapacity” pro případ krize.

Bečvář poznamenal, že jednou z hlavních hrozeb pro zajištění bezpečnosti České republiky je ztráta klíčových výrobních kapacit. “Opětovně se ukazuje, že je velmi zásadní, od koho pořizujeme vybavení pro naše vojáky,” řekl s tím, že závislost vždy znamenala riziko.

Podotkl také, že vynucené úspory z minulosti natolik poznamenaly oblast obrany, že následky dosud nebyly odstraněny. Za hlavní nedostatky české armády označil nedostatek personálu i specialistů, omezení výcviku, snížení provozuschopnosti techniky a nedostatečnou úroveň modernizace.

Náčelník generálního štábu zároveň shrnul největší nákupy, které armádu v příštích letech čekají. Jedním z největších bude pořízení bojových vozidel pěchoty pro 7. mechanizovanou brigádu. Vojáci podle něj budou potřebovat celkem 210 kusů techniky. Zakázka je naplánována na léta 2019 až 2024. Přezbrojení 7. mechanizované brigády bude stát desítky miliard korun, řekl.

Do roku 2025 by také vojáci měli dostat 62 velitelsko-štábních kolových vozidel a 42 obrněných vozidel pro chemiky. Další velkou zakázkou bude nákup 50 kusů dělostřeleckých systémů v letech 2019 až 2022.

V oblasti vzdušných sil české vojsko nadále počítá s pronájmem stíhaček gripen, s pořízením 12 víceúčelových vrtulníků a s obnovou radarové techniky.

Bečvář poznamenal, že armáda sice nemá zajištěny všechny potřebné peníze, má jich ale dostatek, aby mohla projekty rozjet. Pokud by jí finance chyběly, nákup by se mohl “rozložit v čase”.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top