Informatika

Webex od Cisco zamíří v rámci mise NASA k Měsíci

Kosmická loď Orion, kterou NASA vyšle letos na jaře na bezpilotní misi Artemis I k Měsíci, ponese na své palubě unikátní komunikační technologii Callisto, jejíž základ tvoří videokonferenční platforma Webex od společnosti Cisco a hlasový asistent Amazon Alexa. Technologická demonstrace Callisto má prověřit použití umělé inteligence a videokonferenčního řešení při budoucích letech astronautů do vzdálených destinací jako je Měsíc nebo Mars.

Projekt Callisto je pojmenován po oblíbené společnici řecké bohyně Artemis. Technické zařízení speciálně pro tento účel sestavili inženýři ze společností Lockheed Martin (staví pro NASA celou loď Orion), Amazon a Cisco z hardwaru, softwaru a inovativních technologií, které umožňují digitální asistentce Alexe fungovat i bez připojení k internetu a platformě Webex běžet na tabletu s využitím meziplanetární komunikační sítě NASA Deep Space Network.

Vzhledem k tomu, že Artemis I je mise bez posádky, bude sestavena virtuální posádka v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu, která bude komunikovat s Callisto na dálku a simulovat rozhovory, jako by byli astronauti přímo na palubě.

V průběhu mise aktivují operátoři v Houstonu Alexu příkazem, který se přehraje v reproduktoru uvnitř Orionu. Virtuální členové posádky následně budou po Alexe požadovat nejrůznější informace, jako například okamžitá rychlost Orionu, čas zbývající do dalšího zážehu motoru a další údaje o telemetrii letu. Alexa je navržena tak, aby čerpala data v reálném čase z Orionu a aby na tyto otázky odpověděla prostřednictvím svého reproduktoru. Virtuální astronauti také požádají Alexu o úpravu osvětlení v lodi.

Dalším z testů bude prověření funkčnosti platformy Webex. Virtuální členové posádky na Zemi se objeví na obrazovce iPadu uvnitř Orionu a během letu absolvují videokonferenci s Alexou v rozlišení HD. „Stejně jako na Zemi, by jednoho dne Webex mohl podporovat budoucí mise s posádkou a poskytovat face to face interakci mezi posádkou a velitelským střediskem, nebo spojení astronautů s jejich blízkými,“ uvedl Jeetu Patel, výkonný viceprezident a generální ředitel divize Security and Collaboration ve společnosti Cisco.

Callisto umožní do mise Artemis I zapojit i studenty, vesmírné nadšence i širokou veřejnost obecně a virtuálně se „proletět“. Zájemci mohou misi sledovat na zařízeních vybavených technologií Alexa zadáním pokynu „Alexo, vezmi mě na Měsíc“. Videokomunikační možnosti systému Webex budou moci využít školy při výuce technických a přírodních věd a při distanční výuce.

Mise Artemis I by měla podle plánu na svoji zhruba dvacetidenní cestu k Měsíci a zpět odstartovat na jaře letošního roku 2022 z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Mysu Canaveral na Floridě. Loď Orion bude navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a kosmický let zakončí přistáním v Tichém oceánu. Mise Artemis II je plánována jako oblet Měsíce v lodi Orion se čtyřčlennou posádkou. S touto cestou se počítá kolem roku 2025.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top