ČTK

Vývoz českých strojů letos v pololetí meziročně vzrostl o 2 pct

Vývoz obráběcích a tvářecích strojů z České republiky letos v prvním pololetí meziročně vzrostl o dvě procenta na 7,96 miliardy korun. České strojírenské firmy své zboží vyvážejí nejčastěji do Německa, Ruska a Číny, vyplývá z datí, které ČTK poskytl Svaz strojírenské technologie.

Obchodní saldo České republiky v oboru je výrazně aktivní, což v minulosti nebývalo pravidlem. Dovoz meziročně klesl o 38 procent na 4,872 miliardy korun. Největší měrou se na tomto poklesu podílí dovoz obráběcích center, přičemž nárůst svaz nezaznamenal v žádné ze sledovaných nomenklatur.

“Hlavním důvodem nižšího dovozu i domácího prodeje v 1. pololetí 2016 byla patrně situace v oblasti evropských dotací,” uvedl ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík.

Do zahraničí české firmy nejčastěji vozí obráběcí stroje pro broušení. K letošnímu pololetí jich vyvezly za 3,315 miliardy korun. “Dobře se prodávala i obráběcí centra a soustruhy, kterých české firmy vyvezly za 2,504 miliardy korun, což je jen o něco méně než v prvním pololetí loňského roku,” uvedl Paclík.

Ve struktuře vývozu i dovozu dominují obráběcí stroje, kterých české firmy v prvním pololetí vyvezly za 7,5 miliardy korun, naopak na tvářecí stroje měly v zahraničí zakázky jen za 437 milionů korun. České firmy své stroje dodávají nejčastěji do Německa, kam vyvezly zboží za 2,3 miliardy korun. Vývoz do Ruska je těsně pod miliardovou hranicí, následován Čínou, Slovenskem, Polskem nebo Kazachstánem.

Část exportu podpořila i státní pojišťovna EGAP. Dnes uvedla v tiskové zprávě, že od roku 2005 pojistila export strojů a dopravních prostředků v hodnotě 480 miliard korun. “V současnosti pracujeme na pojistných kontraktech v hodnotě přes 20 miliard korun,” uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka. EGAP pojistil například obchody automobilového průmyslu nebo energetiky.

Strojírenský obor se představí od pondělí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Na letošním ročníku bude vystavovat 1700 firem z 35 zemí. Polovina vystavovatelů bude ze zahraničí. Největší zájem je tradičně z Německa, partnerskou zemí bude letos Čína. Exportéři mají na veletrhu svůj Exportní dům. Přivítají je odborníci ministerstva zahraničních věcí, EGAP nebo Czechtrade.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top