ČTK

Výrobce důlních strojů T Machinery chce stabilizovat výrobu

Výrobce důlních strojů T Machinery z Ratíškovic na Hodonínsku chce zvýšit podíl tržeb ze všeobecného strojírenství až na 30 procent svého obratu. Hodlá tak reagovat na krizi v hlavním oboru svého podnikání, která přes mírné oživení pokračuje. Firma chce také vylepšit portfolio své nabídky v důlní technice o stroje na těžbu břidlice nebo měďnatých rud. ČTK to dnes řekl technický ředitel společnosti Jiří Gajdík.

“Krize v podstatě pokračuje, ale vidíme už známky oživení na Ukrajině, která je naším hlavním trhem,” uvedl Gajdík. Ukrajina pro T Machinery znamená stále 60 procent obratu, 20 procent pak Rusko a zbytek tvoří všeobecné strojírenství. “Naši zákazníci většinou žili ze starších zásob, a to nejde věčně, musí se jít i do nákupu a teď se to nějakým způsobem láme,” uvedl Gajdík.

Ve všeobecném strojírenství má firma z Ratíškovic zakázky od Škody Transportation, mladoboleslavské škodovky nebo od firmy Howden ČKD, pro kterou dělá například rámy na kompresory. “Spolupracujeme i s brněnským Ekolem. Chceme se dostat na 30 procent objemu všeobecného strojírenství tak, aby v případě krize v jednom nebo druhém segmentu, bylo nějaké vyvážení,” uvedl Gajdík.

Dalším opatřením je rozšíření portfolia výrobků. “Naše dobývací technologie byly zaměřené na uhlí, nyní vyvíjíme také zařízení pro dobývání jiných nerostů. Chceme se dostat na trh do Estonska, kde se těží břidlice. Z ní se dá vyrobit i ropa i plyn a je energetickou náhradou i za uhlí,” uvedl Gajdík. Nové technologie mají zákazníkům T Machinery pomoci těžit i měďnaté nebo potašové rudy.

Tržby společnosti se v posledních letech pohybují pod hranicí půl miliardy korun. Ještě v roce 2012 ale byly přes miliardu korun. Nyní má firma 220 zaměstnanců, v minulosti jich bylo přes 300. Gajdík věří, že do budoucna se počet lidí v továrně zase zvýší. Aktuálně má společnost například příslib dodávek až pěti důlních strojů pro ukrajinské zákazníky. Výroba jednoho z těchto strojů trvá od čtyř do pěti měsíců.

T Machinery je tradiční firmou. Působí v Ratíškovicích na místě, kde podnikatel Tomáš Baťa v roce 1933 založil mechanizovaný Důl Tomáš.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top