automotive

Výroba aut bude letos rekordní, poprvé překročí 1,3 milionu vozů

Výroba osobních aut v Česku bude letos opět rekordní a poprvé překoná 1,3 milionu vozidel. Proti loňským 1,298 milionu vozů bude vyšší o sedm až devět procent. Produkce by měla vzrůst u všech tří automobilek. Vyplývá to z odhadů ekonomů i Sdružení automobilového průmyslu.

“Rekordní výroba osobních automobilů je důsledkem růstu evropského trhu. Zájem o nová auta v Evropě vytrvale roste, z čehož profitují všichni výrobci působící v České republice. Za růstem výroby stojí nejen rozšiřování výrobních kapacit Škoda Auto i Hyundai, ale též struktura vyráběných modelů, která odpovídá trendům evropského trhu,” uvedl Jan Linhart z KPMG.

Od ledna do konce listopadu automobilky vyrobily 1,25 milionu osobních vozů. Výrobu táhl především export, ale i silná domácí poptávka. Škoda Auto zvýšila do za 11 měsíců výrobu o více než desetinu na 706.000 vozů, Hyundai vyrobila 334.000 aut, což je o šest procent meziročně více a kolínská TPCA dosáhla téměř 3,5 procentního růstu na 211.000 aut.

Růst podle ekonomů čeká tuzemský automobilový průmysl i v příštím roce, bude ale pomalejší. Na straně výrobců bude podle Linharta důvodem naplnění výrobních kapacit, kde další zvyšování bude narážet na kapacitní omezení výrobních závodů. Pomalejší tempo růstu bude mít i evropský trh, který je hlavním odbytištěm tuzemských výrobců. Vliv bude mít i uvolnění intervencí ČNB, což povede k posílení české měny vůči euru.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top