ČTK

Vrtulníky pro českou armádu chce dodat i jihokorejská firma

O miliardový obchod na dodávku víceúčelových vrtulníků pro českou armádu se budou ucházet i firmy z Jižní Koreji a Německa. Informaci, kterou uvedl web Euro.cz, ČTK potvrdila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podle dřívějších informací by o vypsání zakázky za více než deset miliard korun měla česká vláda rozhodnout na podzim. O možnosti zařazení Jižní Koreji do tendru se mluvilo již v minulosti, o spolupráci již Korejci před rokem v Praze jednali.

“Do marketingového průzkumu jsme zařadili také Jižní Koreu, ale i SRN,” sdělila ČTK Zechmeisterová. Se žádostí o informace byla podle ní vlády obou zemí osloveny na konci května. Odpovědi ministerští úředníci očekávají do začátku srpna.

Ministerstvo obrany původně počítalo, že vojenské vrtulníky vybere z nabídek amerických firem Bell a Sikorsky Aircraft Corporation, francouzského Airbus Helicopter a italsko-britského koncernu AgustaWestland. Nyní se podle Euro.cz do seznamu kandidátů zařadila firma Korean Airspace Industries a německá divize koncernu Airbus.

“Původně jsme chtěli nové vrtulníky vybírat jen ze zemí NATO. Pak jsme ale zjistili, že ta škála není moc široká, a dodatečně jsme proto oslovili i Jižní Koreu,” uvedl náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Roli prý sehrálo i to, že země s NATO dlouhodobě spolupracuje.

Čeští úředníci čekají, že do poloviny července ze Soulu dostanou bližší informace, za kolik a v jakém časovém horizontu můžou Korejci stroje nabídnout. V případě úspěchu v soutěži by se vrtulníky mohly montovat v leteckých opravnách LOM Praha.

Zakázku chce ministerstvo obrany zadat na základě mezivládní dohody s daným státem, odkud letecká firma pochází. Smlouva s vítězem tendru by měla být uzavřena podle dřívějších informací v létě nebo na podzim 2017 a první stroje by mohli vojáci podle předpokladu dostat v druhé polovině roku 2019. Protože je projekt v přípravné fázi, Zechmeisterová neočekává, že oslovením dalších vlád by mělo dojít k významnému zpoždění zakázky.

Ministerstvo obrany chce nakoupit 12 víceúčelových strojů, které nahradí dosluhující ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Předpokládá se, že cena by se měla pohybovat zhruba mezi deseti a 15 miliardami korun. Kromě samotných strojů by měla zahrnovat i třeba výcvik nebo dlouhodobý servis.

Armáda požaduje, aby stroje byly dvoumotorové, dokázaly uvézt asi šest až deset lidí a zároveň mohly nést výzbroj v podobě kulometů a raket. Při výběru nejlepší nabídky bude rozhodovat zejména cena, ale důležitou roli bude hrát i rychlost dodávek, splnění požadavků z hlediska zbraní nebo náklady na údržbu a provoz.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top