automotive

Volkswagen a světelný design

Osvětlovací technika a světelný design automobilů prošly v průběhu dvou desetiletí revolučním vývojem, od halogenových žárovek přes xenonové světlomety, diody LED a laserová světla až po techniku OLED. Kromě funkčního aspektu, jako je lepší viditelnost v silničním provozu, zahrnují současné světlomety také emocionální náboj. Světelným designem získávají automobily lidskou tvář s vlastním výrazem a individuálním charakterem. Tento vývoj zásadně ovlivní práci designérů značky Volkswagen v nadcházejících letech.

Již pro osvětlení modelu Brouk a prvních generací modelu Golf s charakteristickými kruhovými světlomety platilo, že osvětlení definuje ve vnějším designu automobilu jeho celkový výraz. V současnosti se středem pozornosti stává ve stále větší míře individualizovaný světelný design. „Světlomety určují vnímání vozidla jako žádný jiný stylistický prvek. Přitahují k sobě naše pohledy, automobilu se nejprve automaticky podíváme do očí. Automobil díky nim působí lidsky,“ zdůrazňuje Klaus Bischoff, šéfdesignér značky Volkswagen.

Light will turn vehicles into emotional design objects.

Budoucnost bude jasná jako den, inteligentní a lidská

Automobil bude díky charakteru osvětlení v budoucnosti dokonce ještě „lidštější“. Osvětlení bude v příštích generacích vozidel sloužit nejen bezpečnosti, ale i komunikaci a interakci.

 

Nová dimenze: „extrateriér“

Design exteriéru a interiéru bude v blízké budoucnosti doplněn tzv. „extrateriérem“. Tento pojem označuje design okolí – vozidlu bude doslova „vdechnut život“. Jak to bude vypadat v praxi? Automobil bude například prostřednictvím svých světlometů „hovořit“ s okolím. Nový ID. VIZZION1)pak například důvěrně „mrkne“ světelným signálem na svého majitele, který přichází k vozidlu.

Světlo je optimálním komunikačním prostředkem v komplexním, hlučném prostředí silniční dopravy. Světlomety zajistí „oční kontakt“ s ostatními účastníky silničního provozu. Automobil rozpozná chodce, který chce přejít silnici, a dá mu najevo, že zastavuje. To samozřejmě zvyšuje bezpečnost.

Světelné prvky mohou kromě toho dávat najevo, že se automobil nachází v režimu autonomní jízdy, nebo se rozjíždí. Majitelé navíc na základě světelných signálů rozpoznají, zda se vozidlo ještě nabíjí, nebo je již připraveno k jízdě.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top