ČTK

Vojáci dostávají od České zbrojovky modernizované útočné pušky

Vojáci dostávají od České zbrojovky modernizované útočné pušky CZ BREN 2. První zbraně obdrželi na začátku listopadu vojáci ve Štěpánově u Olomouce. Do konce listopadu postupně armáda převezme celkem 2600 kusů útočných pušek, z toho 700 se zkrácenou hlavní. ČTK to dnes sdělila mediální zástupkyně České zbrojovky Hana Smilková. Zbraněmi budou vybaveny hlavně bojové jednotky.

Smlouvu na dodání prvních brenů ministerstvo obrany s firmou uzavřelo v roce 2013, nahradit měly půlstoletí sloužící útočné pušky vzor 58. Postupně jich vojáci dostali přes 17.500. Především první dodávky doprovázela silná kritika. Vojáci si stěžovali na poruchovost, připomínky měli i k dalším vlastnostem pušek. Česká zbrojovka postupně zbraň vylepšovala. Na nové breny zatím z odborných kruhů zaznívá chvála. “Promítnuty do nich byly veškeré zkušenosti našich vojáků,” sdělil ČTK náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Nové zbraně budou podle něj určeny především pro bojové jednotky, vybavena jimi bude hlavně 4. brigáda rychlého nasazení. Postupně by breny všech modifikací měli dostat všichni vojáci včetně příslušníků aktivních záloh.

Zbraně jsou do české armády dodávány včetně příslušenství, které zahrnuje optické přístroje, taktické nože, přepravní obaly, soupravy nářadí pro zbrojíře a sady náhradních dílů. Dodáno bude i 800 kusů granátometu CZ 805 G1 včetně příslušenství.

Pušky řady BREN využívá podle České zbrojovky ozbrojené a bezpečnostní složky 42 zemí. O novou verzi se zajímají speciální jednotky států NATO a v několika zemích se již konalo úspěšné testování, poznamenala Hana Smilková. “Jedná se o skvělou zbraň a jsme hrdí na to, že ji můžeme dodávat do Armády České republiky,“ uvedl Lubomír Kovařík, generální ředitel společnosti.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top