Informatika
Vodafone si zvolil VMware pro automatizaci a řízení veškerých pracovních zátěží běžících v evropských páteřních sítích
Poskytovatelé telekomunikačních služeb postupně virtualizují a kontejnerizují síťové funkce. K tomu potřebují konzistentní, nativně cloudovou platformu, která umožní zavádění a správu těchto pracovních zátěží v libovolné síti a libovolném cloudu. Společnost Vodafone si zvolila VMware (NYSE: VMW) za strategického partnera, který jí dodá jednotnou platformu pro automatizaci a orchestraci veškerých pracovních zátěží běžících na jejích evropských páteřních sítích, počínaje sítí 5G SA.
Společnost Vodafone již dříve oznámila, že si jako platformu pro virtualizaci síťových funkcí zvolila infrastrukturu VMware Telco Cloud. Loni společnost Vodafone dokončila zavádění cloudové telekomunikační infrastruktury ve všech svých evropských pobočkách ve 21 zemích. Firma zaznamenala nárůst produktivity díky cca 40% zrychlení spouštění síťových služeb a také až 55% úsporu nákladů.
Vodafone nyní partnerství s VMware rozšiřuje s cílem zavést kompletní platformu VMware Telco Cloud ve všech evropských zemích, kde působí. To znamená, že vedle využití telekomunikační cloudové infrastruktury pro NFV bude Vodafone využívat VMware Tanzu pro telekomunikace a nástroje pro automatizaci telekomunikačního cloudu VMware k řízení a koordinaci veškerých síťových funkcí a služeb, které běží v jeho páteřních sítích, bez ohledu na jejich poskytovatele.
Pokračující partnerství s VMware pomáhá společnosti Vodafone naplnit cíle její technologické strategie Tech 2025. V rámci tohoto pětiletého plánu se Vodafone zaměří na rozvoj síťové platformy, počínaje spuštěním 5G SA, po němž bude následovat řada dalších digitálních síťových funkcí využívajících nativně cloudovou architekturu založenou na technologiích VMware. Mezi ně bude patřit mimo jiné hlasová telefonie přes internet, videokonference příští generace nebo virtuální/rozšířená realita, to vše řazené do správných logických sítí podle požadavků zákazníků.
Johan Wibergh, technologický ředitel společnosti Vodafone, řekl: „Značně jsme pokročili s modernizací a virtualizací naší páteřní sítě. Nyní musíme zaměřit pozornost na automatizaci, vývoj softwaru a zavádění nativně cloudových principů s cílem zjednodušit provoz a urychlit nasazování nových aplikací. Platforma VMware Telco Cloud nám pomůže těchto cílů dosáhnout a rychleji naplnit záměry naší strategie Tech 2025.“
Společnost Vodafone již zahájila zavádění platformy VMware Telco Cloud v osmi zemích – České republice, Německu, Maďarsku, Irsku, Itálii, Portugalsku, Rumunsku a Velké Británii – a postupně ji rozšíří do všech 11 evropských zemí, kde působí.
„Poskytovatelé telekomunikačních služeb při modernizaci svých sítí v souvislosti s přechodem na 5G požadují jednotnou platformu, která umožní zjednodušit a automatizovat poskytování síťových funkcí různými dodavateli v páteřní síti, RAN a v edge prostředí. Řešení VMware Telco Cloud Platform nabízí právě takovou sjednocující platformu, která zjednoduší provoz, usnadní automatizaci a urychlí zavádění nových funkcí ve všech částech sítě,“ říká Sanjay Uppal, viceprezident a generální ředitel divize řešení pro poskytovatele služeb a edge computingu společnosti VMware. „Vodafone na základě tohoto partnerství se společností VMware modernizuje svoji síťovou infrastrukturu včetně automatizace a připravuje se tak na dlouhodobý úspěch po zavedení 5G služeb do dalších zemí v příštích letech.“
VMware Telco Cloud Platform je nativně cloudová platforma, která poskytovatelům služeb umožňuje rychle zavádět a efektivně provozovat kontejnerizované a virtualizované síťové funkce různých dodavatelů s potřebnou flexibilitou a škálovatelností v sítích 5G a dalších sítích typu C2, které sahají od jádra přes edge po radiovou přístupovou síť (RAN).
Dvěma základní prvky této architektury jsou řešení VMware Telco Cloud Infrastructure a VMware Telco Cloud Automation, z nichž obě Vodafone zavede ve všech evropských zemích, kde působí.