ČTK

V Česku se v loňském roce vyrobilo meziročně více železa i oceli

Hutě v Česku v loňském roce vyrobily meziročně více železa i oceli. Objem výroby surového železa stoupl o 3,3 procenta na 4,17 milionu tun, surové oceli pak bylo vyrobeno 5,31 milionu tun, o 0,8 procenta více než v roce 2015. Vyplývá to z předběžných dat, které ČTK poskytla asociace Hutnictví železa. Uvedla, že pro letošní rok očekává další meziroční růst produkce v rozmezí zhruba 2,5 až 3,5 procenta.

Asociace uvedla, že ke zvýšení výroby oceli došlo v roce 2016 i přesto, že předloni v září došlo k uzavření ocelárny Vítkovice Steel v Ostravě. Ostatní hutě podle asociace chybějící výrobu surové oceli z této ocelárny nahradily.

Především díky nárůstu výroby polotovarů a plochých válcových výrobků meziročně vzrostla i výroba válcovaného materiálu. Proti roku 2015 se celkově zvýšila o 6,4 procenta na 5,21 milionu tun. “Meziroční nárůst produkce jednotlivých sortimentů válcovaného materiálu byl ovlivněn především nárůstem objemu vývozu, zatímco objem dodávek na tuzemský trh se meziročně mírně snížil,” upřesnila asociace.

Loni na jaře Hutnictví železa oznámilo, že hlavně kvůli nadbytečné produkci oceli v Číně klesl tuzemským ocelárnám v porovnání let 2014 a 2015 zisk i tržby. Zisk před zdaněním se meziročně snížil na méně než třetinu z 10,2 na 3,1 miliardy korun. Tržby pak klesly o 6,7 procenta na 84,3 miliardy korun. Čísla o hospodaření firem v loňském roce asociace zatím nemá. “Ekonomické údaje o zisku hutních společností za rok 2016 budeme mít k dispozici až zhruba v květnu, po auditu ročních výsledků jednotlivých společnosti,” dodala.

Členy Hutnictví železa jsou hlavní české a slovenské ocelářské podniky a podniky, jejichž činnost s ocelářstvím bezprostředně souvisí. Mezi největší členy patří ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top