personalistika

V boji proti korupci a úplatkářství pomohou účetní a finanční manažeři

Podplácení a korupce, to nejsou jen velké mnohamilionové kauzy pravidelně přetřásané na titulních stránkách novin a televizních zpravodajství. Jsou jimi vážně ohroženy i malé a střední firmy. Vyplývá to z nejnovější studie vzdělávací organizace ACCA Combating bribery in the SME sector, která navazuje na podobnou studii ACCA z roku 2013. Srovnání ukazuje, že ani tvrdé protikorupční zákony, přijaté v řadě zemí, a gigantické pokuty nejsou s to korupci zcela vymýtit. Zato roste úloha vzdělaných účetních, finančních specialistů a právníků, kteří podle 54 % dotázaných mohou v boji s korupcí sehrát zásadní roli.

Malé a střední firmy v České republice tvoří 99,8 % všech registrovaných firem, pracuje v nich 67,2 % všech zaměstnaných a z 56 % se podílejí na celkových příjmech státu. Často jsou součástmi dodavatelských řetězců větších firem nebo veřejného sektoru. V důsledku rostoucích byrokratických i konkurenčních tlaků jsou dnes a denně vystavovány nebezpečí různých korupčních praktik. Téměř polovina (45 %) respondentů studie ACCA si myslí, že firmy stále ochotněji zkreslují své finanční výsledky, aby zakryly korupční jednání, a téměř dvě třetiny (64 %) jsou přesvědčeny, že podplácení a korupce vážně ohrožují chod a stabilitu jak malých a středních firem, tak i celé ekonomiky.

Světová banka udává, že celková hodnota úplatků dosahuje každoročně 3,6 miliardy dolarů. Z průzkumu Transparency International zase vyplývá, že v roce 2017 zaplatil úplatek za nějakou úsluhu každý čtvrtý člověk na planetě. Tolerance podvádění a korupčnictví však působí dlouhodobé škody v ekonomice, vytváří negativní obraz o podnikání i o veřejné správě a křiví podnikatelské prostředí. „Vedle toho, že podplácení produkuje nerovné konkurenční prostředí a poškozuje dobré jméno firem i jejich partnerů, tak zvyšuje riziko právního postihu a má negativní dopad na morálku zaměstnanců,“ vypočítává Viera Kučerová, ředitelka českého zastoupení ACCA, a dodává: „Zakladatelé firem ani jejich manažeři nejsou obvykle finančními specialisty. Je tedy na jejich účetních a finančních manažerech, aby zajistili soulad činností firmy s protikorupčními zákony. Tři čtvrtiny respondentů naší studie jsou přesvědčeny, že znalosti účetních a finančních specialistů hrají zásadní roli při zavádění interních politik a firemních procesů, které malým a středním firmám umožní vypořádat se s úplatkářstvím a korupcí.“

Aby účetní a finanční manažeři dokázali pochybné transakce odhalit a nastavit firemní procesy tak, aby je nebylo možno realizovat, musí mít odpovídající vzdělání. Své znalosti a zkušenosti by pak měli průběžně prohlubovat, globalizace a nové technologie totiž vedle nových výzev přináší i nová rizika. „Mnozí podnikatelé si začínají uvědomovat, že bez finančních manažerů s relevantními znalostmi dokážou jen stěží ochránit své zájmy a vyhovět všem legislativním požadavkům,“ říká Viera Kučerová s tím, že vidět je to i na poptávce po vzdělávacích programech a certifikaci ACCA, která roste, a to i ze strany zaměstnanců středních a menších firem.

„Vzdělávací programy ACCA nevštípí absolventům jen profesionální postupy, ale i etiku. Dá se tedy říct, že firma, která zaměstnává účetní s certifikací ACCA, dělá maximum pro to, aby své finance spravovala profesionálně a eticky,“ uvedla na závěr Viera Kučerová.

Příklady podezřelého jednání, které může účetní indikovat:

  • Požadavek na zaúčtování faktur nepodložených smlouvami
  • Požadavek na úhradu velké sumy peněz v hotovosti
  • Žádost o úhradu velké sumy bez podpisu oprávněných osob – firmy mají obvykle tzv. segregaci odpovědnosti, kdy je do jakékoliv transakce zapojeno co nejvíce lidí, kteří se mohou navzájem kontrolovat, čímž se firma může vyhnout zneužití peněz a podobně.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top