Společnost Universal Robots, globální dodavatel kolaborativních robotů, ohlásila, že PSA Group, druhý největší evropský výrobce automobilů značek Citroen, DS, Peugeot, Vauxhall a Opel, zvyšuje výkonnost a snižuje náklady s využitím robotů Universal Robots (UR).
Výsledkem nového robotického systému, který využívá coboty UR10, je lepší pracovní ergonomie a redukce nákladů v rozmezí 2 až 8 EUR na jeden automobil, což představuje celkovou počáteční úsporu ve výši 400 000 až 1,6 milionu EUR. Automatizovaný robotický systém navíc přispívá k vyšší kvalitě prostřednictvím 10 % zpřesnění geometrických tolerancí při výrobě, což se projevilo v nulové chybovosti u 200 000 aut vyrobených novým systémem.
„Zvolili jsme roboty UR10 pro jejich dosah, snadné programování a pracovní bezpečnost, ale navíc jsme byli příjemně překvapeni rychlostí, s jakou se nám investice vrátila,“ řekl Cedric Grandjean, architekt systému finální montážní linky v PSA Group. „Když implementujeme nové roboty, vždy očekáváme pomalejší náběh výroby, který časem vyrovnáme, ale v tomto případě k němu vůbec nedošlo. Ve skutečnosti jsme zaznamenali návratnost investice mezi 6 a 12 měsíci – dle pracoviště, na kterém byly roboty nasazeny.“
Jako první inovovala PSA Group své výrobní zařízení v Sochaux s roční kapacitou 400 tisíc vozů o výrobní linku s roboty UR10, jež jsou součástí jedinečné kolaborativní operace. Coboty s dosahem ramene 1,3 m jsou upevněny na pohyblivé platformě, která se během výroby pohybuje pod vozem. Operátoři připraví vůz do požadované pozice a robot pod vozem realizuje úkony šroubování, pracovníci mezitím provádějí další montážní úkoly. Kolaborativní roboty mají vestavěný bezpečnostní mechanismus umožňující operátorům pracovat v blízkosti automatizovaného systému bez rizika zranění. Přestože se jedná o poměrně komplexní úkol s požadavkem bezchybného provedení, naprogramovat jej trvalo technikům PSA Group pouze měsíc. Celý systém montážní linky byl implementován v továrně v Sochaux během pouhých 8 měsíců. PSA Group si poté nechala celý unikátní systém, včetně integrace s roboty UR10, patentovat podle národních i mezinárodních standardů s tím, že jej nasadí ve všech svých továrnách ve Francii, Španělsku a Slovensku.
„Průmyslové roboty začaly být využívány nejdříve v automobilovém průmyslu, ale velká většina těchto automatizačních aplikací byla určena do těžkých provozů jako svařování či úprava povrchů, přičemž montážní operace byly prováděny manuální způsobem lidmi,“ řekl Jacob Pascual-Pape, generální manažer Universal Robots pro jižní Evropu. „Aplikace v PSA Group představuje významný předěl – kolaborativní roboty UR jsou nyní schopny převzít i složitější úkoly přímo na montážní lince, přičemž ulehčují lidským pracovníkům od monotónní práce v nepohodlných pozicích ve výrobním prostředí, které nelze modernizovat tradičními průmyslovými roboty.“