personalistika

Třetina firem postcovidové oživení byznysu vidí slibně

Dvě pětiny firem z oboru výroby a logistiky pandemie nijak nezabrzdila a neomezila. Další pětina očekává, že se zpět na 100 % svého obvyklého výkonu dostane do konce 4. čtvrtletí. Oproti tomu 22 % firem dosud nedokáže odhadnout, kdy se jim podaří plnou činnost obnovit. I přes relativně slibné oživení byznysu téměř třetina respondentů příští rok očekává pokles obratu v jejich sektoru a pětina předpokládá nárůst nezaměstnanosti. Do budoucna chce třetina firem posílit své online aktivity a pětina plánuje větší investice do nových technologií. Vyplývá to z ankety personálně poradenské společnosti Randstad, do které se v listopadu zapojili manažeři ze 156 středních a velkých firem ze sektoru výroby, logistiky a technologií.

Už v jarní vlně pandemie musely firmy přijmout řadu zásadních opatření, která měla ochránit zdraví a bezpečnost zaměstnanců a zachovat bezproblémový provoz. V podzimní vlně se typ přijímaných opatření nijak zásadně nezměnil a většina z nich se de facto stala integrální součástí způsobu fungování firem. Kromě opatření a investic směřujících k ochraně zdraví a bezpečnosti zaměstnanců jednoznačně vede přesun na práci z domova (57 %) a kompletní restrukturalizace procesů a produkce s cílem udržet byznys (42 %). Firmy také přistupují ke snižování počtu pracovních hodin (20 %) a ukončování termínovaných zaměstnaneckých/dodavatelských kontraktů (16 %). K celkovému či dočasnému uzavření provozu bylo nuceno necelých 8 % firem.

Víc než 40 % respondentů z oblasti výroby a logistiky v anketě uvedlo, že je nyní zpět na 100 % původních objemů byznysu, další pětina podnikání rozběhla na plné obrátky, i když na předkrizových objemech byznysu ještě není. Návrat na předkrizovou úroveň nicméně očekává do konce letošního roku. „Jde o poměrně pozitivní výsledky i výhledy a je vidět, že české firmy působící ve výrobě a logistice se s pandemií vypořádaly bez zásadních problémů,“ říká Jacek Kowalak, ředitel společnosti Randstad, a dodává: „Pouze 22 % firem zatím není schopno predikovat, kdy se k původním objemům vrátí, do značné míry to dle nich závisí na rozsahu a délce vládních omezujících opatření. Kritické scénáře se však neočekávají.“

„I když odhad rozvoje byznysu vychází spíše optimisticky, neznamená to, že by firmy čekaly s rukama v klíně a doufaly v návrat starých časů. Naprostá většina z nich se shoduje v tom, že pro další úspěšné působení musí překopat dosavadní způsob fungování,“ komentuje Jacek Kowalak. Velká část opatření se přitom dle průzkumu bude týkat počtu zaměstnanců, způsobu jejich zaměstnávání a organizace práce obecně. Čtvrtina firem například plánuje zachovat home office či práci na dálku, další čtvrtina zase chce přijímat spíše agenturní zaměstnance a 16 % bude upřednostňovat flexibilní či časově omezené zaměstnanecké smlouvy. Pozastavení náboru pozic, které nejsou aktuálně klíčové, chystá 15 % respondentů. Naopak 14 % oslovených firem hodlá i nadále nabírat zaměstnance na dlouhodobé úvazky.

V souladu s dosavadním vývojem situace plánuje 33 % firem zavést přísnější opatření týkající se zdraví a bezpečnosti a 31 % předpokládá změny ve způsobu fungování, v prvé řadě má jít o převedení více aktivit do online podoby. Téměř třetina respondentů očekává, že obrat v jejich sektoru poklesne a 21 % předpokládá nárůst nezaměstnanosti. Zavedení práce na dálku jako standardu ve svém oboru chystá pětina firem a stejný podíl firem plánuje větší investice do nových technologií.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top