automotive

Toyota Yaris WRC se v Turecku pouští na neprobádanou půdu

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team bude na Turecké rallye 13. až 16. září čelit novým výzvám. Desáté kolo letošního světového rallyového šampionátu FIA WRC je tuto sezónu novinkou závodního kalendáře. Vozy Toyota Yaris WRC a jezdci Jari-Matti Latvala, Ott Tänak a Esapekka Lappi se na šotolinové cesty vydají hned po vítězstvích ve Finsku a Německu.

První turecké kolo WRC od roku 2010 bude startovat z letoviska Marmaris na pobřeží Středozemního moře. Lze očekávat směsici hladkých cest kolem Marmarisu a kamenitějších horských úseků severněji u města Mugla.

Všechny rychlostní zkoušky budou pro posádky zbrusu nové, a tak si budou muset připravit čerstvé rozpisy během ohledávání trati před vlastním závodem. Jelikož jízdní zkoušky v Turecku před soutěží nebyly povoleny, jezdci testovali Yaris WRC minulý týden na šotolinových cestách v Portugalsku.

Vlastní rallye začne ve čtvrtek večer erzetou v ulicích Marmarisu a poté budou v pátek následovat dva průjezdy tří rychlostních zkoušek poblíž Mugly. V sobotu rallye zamíří západním směrem na tři erzety (všechny se dvěma průjezdy) a v neděli pak podnik zakončí čtyři rychlostní zkoušky, včetně Power Stage s cílem přímo u servisního parku.

Tommi Mäkinen, šéf týmu
„Poslední dvě rallye se nám skvěle vydařily a naším cílem je samozřejmě takto i pokračovat, ale Turecko je pro všechny týmy velkou neznámou, protože tato rallye je nová. V Turecku jsem však již závodil, když tam WRC poprvé zamířila v roce 2003: pamatuji si, že podmínky byly opravdu tvrdé a cesty dost drsné, ale tentokrát jedeme do jiného regionu a nevíme přesně, jaký budou mít erzety charakter. Připravovali jsme se, jak nejlépe to bylo možné, a minulý týden jsme absolvovali užitečné zkoušky na jihu Portugalska, kde se nám, doufejme, podařilo správně nasimulovat podmínky, kterým v Turecku budeme čelit, zejména pak vysoké teploty.“

Jari-Matti Latvala, jezdec, vůz č. 7
„Toto je poprvé po mnoha letech, co se připravuji na zbrusu nový podnik WRC. Je zde spousta neznámých: musíte si připravit nové poznámky v rozpisu, neznáte charakteristiku cest a také nevíte, jak se změní při druhém průjezdu. Z předchozího závodění v Turecku v roce 2008 u města Antalya si pamatuji, že bylo hodně horko. Dlouhé erzety byly velmi náročné a zároveň drsné z pohledu obutí. Z toho, co jsem měl možnost zatím vidět, to bude podobné tehdejším podmínkám a také podmínkám na Rallye Akropolis. Předstartovní zkoušky z mého pohledu probíhaly velmi dobře. S vozem jsem byl velice spokojený a podařilo se nám správně naladit zavěšení.“

Ott Tänak, jezdec, vůz č. 8
„V poslední době jsme dosáhli velmi dobrých výsledků, ale stále to beru závod od závodu. Je těžké před Tureckem cokoli konkrétního předpokládat, neboť s tímto podnikem nemáme moc zkušeností. Každý říká, že to bude drsný závod: musíme tedy vyčkat a uvidíme, jak to půjde při ohledávání trati. S jistotou víme, že bude horko. Myslím, že naše předstartovní zkoušky na jihu Portugalska byly v tomto směru dobrou přípravou a děláme vše pro to, abychom byli připraveni a konkurenceschopní. Nyní už toho změnit moc nemůžeme, dokud se nedostaneme na místo a neuvidíme trať na vlastní oči.“

Esapekka Lappi (jezdec, vůz č. 9)
„V Turecku musíme očekávat neočekávané. Máme informace, že to tam bude drsné se spoustou sypkého štěrku, a tak bude zásadní zvolit správné obutí. Z tohoto důvodu budou myslím klíčové dlouhé odpolední průjezdy. Při zkouškách jsme viděli, že na drsných cestách za teplot kolem 35 °C se obutí opotřebuje dost rychle. Zkoušky obecně probíhaly velmi dobře a myslím, že se nám podařilo vůz správně naladit. Na tuto výzvu se již těším: je to příležitost naučit se něčemu novému. Prozatím se mi moc nedařily jízdy na sypkém štěrku s nízkým startovním číslem, takže se to budu snažit zlepšit.“

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top