automotive

Toyota má bezestupňovou automatickou převodovku a nový dvoulitr

Společnost Toyota Motor Corporation oznámila, že vyvinula novou převodovku s plynule měnitelným převodem (CVT), šestistupňovou manuální převodovku, spalovací motor 2,0 litru, hybridní ústrojí 2,0 litru a systémy pohonu 4WD na bázi architektury TNGA (Toyota New Global Architecture). Nové technologie nabízejí mimořádné jízdní schopnosti s příznivějšími dopady na životní prostředí.

Nová převodovka typu CVT používá jako první na světě tzv. rozjezdový převod, kterým výrazně zlepšuje účinnost přenosu sil za nízkých rychlostí jízdy. Výhodou ústrojí jsou přímé a hladké reakce vozidla na pokyny od akceleračního pedálu, stejně tak jako příkladná spotřeba paliva.

 

Direct Shift-CVT: Bezestupňová automatická převodovka nového typu

Základní úlohou každého hnacího ústrojí je zajistit účinný přenos sil, efektivní využívání otáček motoru a agilní reakce při změnách převodových stupňů. Toyota s cílem zajistit uvedené funkce usilovala o snížení mechanických ztrát, rozšíření rozsahu převodů a lepší sladění hnacích komponent. Výsledkem provedených změn jsou přímé a hladké reakce při řazení, stejně tak jako příkladná spotřeba paliva, která se v porovnání se stávajícím hnacím ústrojím snížila o šest procent.

 

Nižší mechanické ztráty

Nové hnací ústrojí používá v rámci osobních vozidel jako první na světě variátor s rozjezdovým převodem, který má podíl na lepší účinnosti přenosu sil u nižších převodových stupňů, kde je účinnost přenosu pomocí řemenu nižší. Hnací ústrojí při rozjezdu z místa využívá ozubený převod, což se odráží v dynamickém zrychlování a současně odpadá pocit liknavé reakce, který dříve doprovázel sešlápnutí akcelerátoru. Výsledkem je hladký a pohodlný chod při rozjezdu vozidla. Při přepínání z ozubeného převodu na řemenový pohon využívá hnací ústrojí bleskově reagující technologii kontroly řazení, odvozenou od technologie automatických ústrojí.

 

Přestavba na širší rozpětí převodů

V návaznosti na zástavbu rozjezdového převodu je řemen nově upraven pro vyšší převodové stupně. Nová modifikace nejenže zvyšuje účinnost přenosu sil řemenem, ale také umožňuje zvětšit celkové rozpětí převodů, a dosáhnout tak ve třídě 2,0 litru nejlepšího rozsahu1 převodových poměrů na úrovni 7,5.

 

Lepší sladění hnacích komponent

Instalace rozjezdových převodů znamená nižší zatížení na vstupu. Díky tomu bylo možné zmenšit rozměry řemene i řemenic. Zúžil se úhel řemene a současně zmenšily průměry řemenic, což se odrazilo ve 20% zrychlení řazení. Výsledkem úprav je účinná a nepřerušovaná lineární akcelerace.

 

Nová šestistupňová manuální převodovka (6MT)

V reakci na celosvětové požadavky, zejména pak na evropských trzích, vyvinula Toyota novou manuální převodovku. Oproti současné verzi je nové ústrojí o 7 kg lehčí a celkově o 24 mm kratší. Toyota tak disponuje jednou z nejmenších převodovek na světě1, což se opět promítlo do nižší spotřeby paliva. Ústrojí 6MT dále vykazuje špičkovou účinnost přenosu sil, a to i v celosvětovém srovnání1, zatímco systém řízení iMT (Intelligent Manual Transmission) automaticky reguluje otáčky motoru při řazení, a tak zajišťuje hladké změny převodových stupňů bez nepříjemných zpětných reakcí.

 

Nový zážehový řadový čtyřválec 2,0 litru (Dynamic Force Engine) s přímým vstřikováním paliva

Nový motor ‘Dynamic Force Engine’ od Toyoty využívá technologii vysokorychlostního spalování a systém variabilního řízení. Dosahuje i vyšší termodynamické účinnosti, což se odráží ve vysokém výkonu díky menším energetickým ztrátám např. v souvislosti s výfukovou a chladicí soustavou, pohybem mechanických částí a dalšími vlivy. Nově vyvinuté motory 2,0 litru pro vozidla s čistě benzínovým (resp. hybridním) pohonem tak dosahují celosvětově špičkové termodynamické účinnosti na úrovni 40 procent, resp. 41 procent1. Nové motory dále v porovnání se stávajícími jednotkami vykazují vyšší točivý moment za všech otáček – od nízkých až po vysoké – a předem splňují požadavky budoucích emisních norem.

 

Hybridní pohon 2,0 litru THSII (Toyota Hybrid System)

Toyota vyvinula novou hybridní soustavu pohonu pro motory 2,0 litru, využívající tytéž technologie snižování rozměrů, hmotnosti a ztrát jako model Prius čtvrté generace. Nový systém dosahuje lepších jízdních schopností při zachování příkladné spotřeby paliva. Hybridní soustava při zrychlování snižuje otáčky motoru současně s intenzivnějším čerpáním elektřiny z baterie ve prospěch lineární akcelerace s pocitem agilnějšího zátahu.

 

Nový pohon všech kol AWD s dynamickým vektorováním točivého momentu a systém pohonu E-Four

Toyota vyvinula dva nové systémy pohonu 4WD s cílem zlepšit spotřebu paliva a dosáhnout příkladné ovladatelnosti, stability a terénních schopností daných pohonem všech kol.

Vozidla s benzínovým motorem používají nový systém pohonu AWD s dynamickým vektorováním točivého momentu. Systém pohonu AWD s mechanizmem dynamického vektorování točivého momentu (který nezávisle rozděluje točivý moment mezi levé a pravé zadní kolo podle jízdních podmínek) umožňuje řidiči držet se přesně zamýšlené jízdní stopy.

Jeho přínosem jsou skvělé terénní schopnosti i na nejnáročnějších cestách. Jeho součástí je i mechanizmus odpojování, který jako první na světě1 využívá rohatkové zubové spojky na hřídelích předních i zadních kol. V režimu 2WD tyto spojky zamezují v otáčení těch součástí pohonu, které přenášejí hnací sílu na zadní kola, čímž se výrazně snižují energetické ztráty ve prospěch nižší spotřeby paliva.

Nový systém pohonu E-Four bude nasazen v hybridních modelech. Uvedený systém oproti dosavadním řešením zvyšuje o 30 procent celkový točivý moment přenášený na zadní kola, která jsou poháněna elektricky. Systém E-Four využívá nový řídicí systém, který optimálně rozděluje točivý moment na zadní kola podle aktuálních jízdních podmínek, a nabízí tak skvělé terénní schopnosti, ovladatelnost a stabilitu.

Součástí systému pohonu AWD s dynamickým vektorováním točivého momentu i nového systému E-Four je integrované řízení pohonu všech kol AIM, které slaďuje zapojení motoru, převodovky, brzdění a pohonu všech kol v zájmu co nejlepší ovladatelnosti a stability na jakémkoli povrchu.

Toyota plánuje od prvního letošního čtvrtletí rozšiřovat celosvětově počet modelů, které budou uvedenými hnacími jednotkami vybaveny.

Nová hnací ústrojí přispějí k nižším emisím a lepším jízdním schopnostem vozů s klasickým zážehovým motorem, přičemž základní technologie přispějí i k vylepšení schopností elektrifikovaných vozidel, včetně hybridů s elektrickým pohonem (HEV), plug-in hybridů (PHEV), elektromobilů s bateriovým pohonem (BEV) a elektromobilů na palivové články (FCEV). Uvedené technologie jsou součástí obecných snah Toyoty o rychlejší prosazování elektrifikovaných vozidel.

V souvislosti s hnacími ústrojími na bázi architektury TNGA již Toyota oznámila plán do roku 2021 představit 17 verzí devíti motorů, 10 verzí čtyř různých převodovek, resp. 10 verzí šesti různých hybridních systémů. První čtyři součásti tohoto plánu představuje nová bezestupňová automatická převodovka, šestistupňová manuální převodovka, motor o objemu 2,0 litru a hybridní systém 2,0 litru.

V příštích pěti letech až do konce roku 2023 plánuje Toyota uplatnit hnací ústrojí na bázi TNGA přibližně v 80 procentech vozů Toyota a Lexus prodávaných v Japonsku, Spojených státech, Evropě a Číně. Toyota předpokládá, že hnací jednotky na bázi architektury TNGA samy o sobě přispějí ke snížení spotřeby paliva a uhlíkových emisí vozů Toyota o více než 18 procent.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top