automotive

TOYOTA GAZOO Racing v cíli Katalánské rallye – jako na horské dráze

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing WRT po skončení Katalánské rallye vyhlíží poslední kolo letošní sezóny a stále si drží první příčku v mistrovství továrních týmů. Šanci získat titul mistra světa má i Ott Tänak, jenž vybojoval maximum bodů v Power Stage a ve Španělsku dojel celkově jako šestý, hned před týmovými kolegy Esapekkou Lappim a Jari-Mattim Latvalou.

Vozy Toyota Yaris WRC v náročné rallye opět ukázaly svoji sílu na směsici povrchů v kombinaci šotoliny a asfaltu, ale i mnoha různých klimatických podmínek. Tänak si v Katalánsku držel první místo až do sobotního dopoledne a defektu, který způsobil jeho propad v pořadí. Poslední den se dokázal vyšplhat až na celkově šesté místo a zajet nejlepší čas ve speciálně bodované Power Stage, kdy získal pět bonusových bodů, což jej staví jen 23 bodů za nejlepším v pořadí v mistrovství závodních jezdců. V posledním kole je stále ještě možné získat 30 bodů.

Latvala dokázal po pátečním defektu senzačně zabojovat a v závěru soboty se vyšplhat až na první místo s extrémně malými rozestupy mezi šesticí nejlepších. V předposlední erzetě, kdy jel na druhém místě a bojoval o vítězství, bohužel zasáhl svodidla, což znamenalo poškození kola a defekt. V poslední erzetě byl nucen k jízdě na jistotu, a z Katalánska si tak odváží celkově osmé místo.

To znamená sedmé místo pro Lappiho, jenž se zotavil po náročném pátku a v sobotu již ukázal velmi rychlé tempo. V neděli Lappi splnil cíl, kterým bylo hlavně dojet celé kolo, a tak společně s Tänakem získali klíčové body do šampionátu továrních týmů: Toyota momentálně vede o 12 bodů a uchází se o korunu teprve ve druhé sezóně po návratu Toyoty do světa rallye.

FIA World Rally Championship 2018 / Round 12 / Rally Catalunya-Costa Daurada Rally de Espagna 2018 / October 25-28, 2018 // Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRC

Citace:
Tommi Mäkinen (šéf týmu)
„Toto byl neuvěřitelný víkend se spoustou zdarů a nezdarů i úžasnými bitvami od začátku až do konce. Mohlo to pro nás dopadnout o mnoho lépe. Nicméně všichni tři jezdci dojeli až do cíle závodu, získali body do mistrovství továrních týmů a Ott odvedl skvělou práci v Power Stage, čímž stále žije jeho šance na titul mistra světa. Do Austrálie tak stále odjíždíme nabiti jistotou: máme rychlé jezdce a rychlý, spolehlivý vůz.”

A co bude následovat?
Posledním kolem světového rallyového šampionátu FIA 2018 bude Rallye Austrálie ve dnech 15.-18. listopadu. Podnik se pořádá na různých štěrkových cestách v kombinaci úzkých a zatáčkovitých lesních tratí a rychlých plynulých úseků v otevřené krajině. Na řadě míst je trať lemována stromy, které spolehlivě ztrestají jakoukoli neopatrnost, ale situaci komplikují i všudypřítomná mračna prachu.