automotive

TOYOTA GAZOO Racing první a druhá na domácím okruhu Fuji

Tým TOYOTA GAZOO Racing potěšil davy domácích fanoušků ziskem prvních dvou míst v závodu Šest hodin Fuji, který je čtvrtým kolem světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA 2018-19 (WEC).

V působivém závodu projížděla cílem jako první Toyota TS050 HYBRID č. 7 s jezdeckou sestavou ve složení Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López, pouhých 11,440 sekundy před stájovými kolegy Sébastienem Buemim, Kazukim Nakadžimou a Fernandem Alonsem s vozem č. 8, a dojela si tak pro své první letošní vítězství i přes start z osmé pozice.

Toyota tak na svém domácím okruhu oslavila již šesté vítězství ze sedmi závodů šampionátu WEC, zatímco Mike s Kamuim si dojeli pro první vítězství po pamětihodném triumfu na Fuji v roce 2016. Speciální význam má tento závod i pro Josého, jenž zaznamenal nejrychlejší čas na kolo a vybojoval své vůbec první vítězství v mistrovství WEC od loňského nástupu k týmu.

Díky nejnovějšímu výsledku se náskok TOYOTY GAZOO Racing v bodování týmů světového šampionátu zvyšuje na 14 bodů před týmem Rebellion Racing. Sébastien, Kazuki a Fernando rovněž vylepšili svůj náskok v bodování závodních jezdců, přičemž Mike, Kamui a José se posunuli vzhůru na druhou pozici s odstupem 13 bodů.

V akčním startu na mokré trati viděli diváci Kazukiho s vozem č. 8, jenž startoval z pole position a udržoval si výhodu, zatímco Kamui s vozem č. 7 předvedl divákům předjížděcí koncert, kdy využíval výhod pohonu všech kol za obtížných podmínek a již ve druhém kole se dokázal probojovat z původně osmé startovní pozice na druhé místo.

Nadšení pokračovalo po celou fascinující první hodinu. Kamui brzy zajížděl do boxů, aby přezul na pneumatiky do hustého deště. Následný výjezd safety caru zhatil Kazukiho náskok čítající více než jednu minutu. Brzy poté vůz č. 8 přezouval na přechodné pneumatiky, čímž se do vedení dostal vůz č. 11 SMP.

 

Drama díky počasí
O drama se postaralo měnící se počasí, kdy díky slunečním paprskům začal rychle osychat povrch tratě. Kamui tak měl náhle kvůli nové situaci nevhodné obutí, a tudíž po 30minutovém přerušení hned jako první zajel do boxů pro slicky a následně získal výhodu v podobě velmi rychlých časů na kolo. Krátce poté stejně učinil i Kazuki i další vozy kategorie LMP1 a když se pořadí vozů počátkem druhé hodiny stabilizovalo, Kamui s vozem č. 7 vedl s Kazukim v závěsu. Oba monoposty TS050 HYBRID si navíc postupně vytvářely náskok před vozem č. 1 týmu Rebellion na třetím místě.

Když Kazuki po dvou náročných hodinách předával volant Sébastienovi, Toyota č. 8 se držela přibližně 10 sekund za svým sesterským vozem, avšak Sébastien s novým obutím na zcela oschlé trati začal odstup snižovat. Když Kamui svůj impozantní úsek v trvání dvou a půl hodiny zakončil a za volant usedl Mike, vedení se ujal vůz č. 8.

Žezlo si postupně předávaly obě posádky podle toho, kdo měl právě novější obutí. Po mávání žlutým praporkem po celé jedno kolo, zhruba dvě hodiny před koncem závodu, vedl José s vozem č. 7 cca 20 sekund před Fernandem s Toyotou č. 8, přičemž jezdci jeden druhého nešetřili.

José během 153. kola zaznamenal vůbec nejrychlejší okruhový čas závodu a udržoval si v čele stabilní náskok, dokud přibližně 30 minut před koncem závodu nepopustil vedení Kamuimu. Kamui s vozem č. 7 měl tu čest projet cílem za mávání šachovnicovým praporkem jako první, zatímco Kazuki s vozem č. 8 dorazil do cíle jako druhý, čímž potvrdil skvělý týmový výsledek.

Soutěžní tým je odhodlán úspěch zopakovat i poté, co se WEC přesune do Číny na poslední letošní závod, který je pátým z celkem osmi kol této sezóny: Šest hodin Šanghaje se pořádá v neděli 18. listopadu 2018.

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 7):
„Z tohoto výsledku mám opravdu radost; je to hezký pocit dojet si pro první dvě místa v domácím podniku týmu TOYOTA. Nebyl to snadný závod, zejména kvůli startu z osmé pozice, ale náš vůz fungoval skvěle a mí stájoví kolegové jako obvykle odvedli fantastickou práci – jeli spolehlivě a konzistentně, a přesně to bylo zapotřebí. Je skvělé získat další vítězství poté, co jsme jej měli v posledních dvou letech tak těsně na dosah, a nyní v našem domácím závodu je to samozřejmě výborné.“

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 8):
„Blahopřejeme posádce vozu č. 7, odvedli skvělou práci a vítězství si zaslouží. S naším vozem jsme byli silní, ale sedmička byla zkrátka po většinu závodu o chloupek rychlejší než my. Také blahopřejeme týmu k dokonalému výsledku na naší domácí akci; jsem šťastný, že jsme si dojeli pro první dvě místa a věřím, že si všichni tento závod skutečně užili.“

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top