automotive

TOYOTA GAZOO Racing chce z Le Mans zlato

Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing se tento měsíc utká s nástrahami závodu 24 hodin Le Mans s jasným cílem vybojovat v tomto druhém kole světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA vítězství.

Do 86. ročníku kultovního závodu ve Francii budou nasazeny dva vozy TS050 HYBRID o výkonu 1000 koní. Za volantem vozu č. 7 se budou střídat Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López, zatímco s vozem č. 8 se vracejí Sébastien Buemi a Kazuki Nakadžima společně s Fernandem Alonsem, který se Le Mans účastní vůbec poprvé.

Po zisku dvou prvních míst ve Spa-Francorchamps v prvním závodu letošní sezóny tým očekává, že se při 19. účasti TOYOTY na Le Mans utká o vítězství. Tým se cítí dobře připraven, o čemž svědčí 25 tisíc testovacích kilometrů před sezónou s cílem ještě zlepšit schopnosti a spolehlivost vozů TS050 HYBRID.

Tým TOYOTA GAZOO Racing v posledních letech na Le Mans již ukázal svoji rychlost, avšak vítězství mu těsně uniklo kvůli technické závadě v předposledním kole ročníku 2016. Vloni pak Toyota vyjížděla z první startovní pozice poté, co překonala rekord okruhu. Nyní před týmem stojí úkol chopit se vytrvalostní výzvy Le Mans a stát se teprve druhým japonským výrobcem, který zde dokázal zvítězit.

TOYOTA na Le Mans vyráží se spotřebou paliva o 35 % nižší než v roce 2012, kdy na okruhu soutěžil první vůz tohoto továrního týmu v kategorii LMP1. Za nižší spotřebou stojí nejhospodárnější hybridní elektrické hnací ústrojí v motoristickém sportu. TS050 HYBRID má povoleno 35,1 kg paliva na jeden úsek, což stačí k absolvování 11 kol okruhu Circuit de la Sarthe o délce 13,626 km.

Ostatní vozy LMP1, které hybridní elektrickou technologii nevyužívají, mají hmotnostní limit o 45 kg nižší než vozy TS050 HYBRID a s jednou nádrží dokáží absolvovat 10 kol na jeden úsek. Přesné příděly paliva ještě budou potvrzeny, avšak je jisté, že budou výrazně vyšší než v případě vozů TS050 HYBRID, což dává nehybridním vozům výhodu vyššího výkonu, která je však vykoupena delšími a častějšími zastávkami k natankování paliva.

Ve Spa, kde se konal první závod podle nových regulí pro LMP1, dokázala TOYOTA zvítězit o dvě kola, k čemuž napomohly i výrazně kratší zastávky v boxech oproti konkurenci. Avšak během nedávného testování na Le Mans zaznamenal tým Rebellion Racing okruhový čas o více než čtyři sekundy lepší než jakýkoli nehybridní vůz LMP1 za celou éru WEC, což naznačuje, že závod Le Mans bude vzrušující a napínavý.

Od loňského roku byl okruh Circuit de la Sarthe mírně poupraven kvůli nejnovějším bezpečnostním opatřením, čímž se oficiální délka okruhu zkrátila o tři metry. To také znamená, že Kamuiho rekordní čas 3 min 14,791 s, kterým si vybojoval pole position v ročníku 2017, nebude v uspořádání 13,629 km již nikdy překonán; Kamui se tak zařadil po bok Martina Brundleho, který v roce 1999 na okruhu ve variantě 13,605 km dosáhl za volantem vozu TS020 dalšího rekordu, jenž vstoupil do dějin závodu Le Mans.

Vozy TS050 HYBRID ve specifikaci pro rok 2018 již absolvovaly okruh Circuit de la Sarthe o délce 2,752 km a během oficiálního testovacího dne 3. června zde zaznamenaly nejrychlejší čas. Cílem týmu je prokázat mimořádnou spolehlivost a schopnosti i v průběhu závodního týdne.

Le Mans je zhmotněním ducha vytrvalostních soutěží – zahrnuje totiž bezmála 35 hodin jízdy, počínaje čtyřhodinovým tréninkem ve středu 13. června v 16:00, na nějž ve 22:00 navazují dvouhodinové kvalifikace.

Kvalifikace pokračují ve čtvrtek dalšími dvěma jízdami o délce 120 minut (v 19:00 a 22:00). O pozici na startovním roštu rozhoduje absolutně nejrychlejší čas na okruh dosažený v některé z kvalifikačních jízd. Toyota je plně připravena utkat se o svoji historicky čtvrtou pole position na Le Mans. Během páteční spanilé jízdy pilotů ve městě budou mít fanoušci příležitost vidět naživo závodní jezdce. Následuje vlastní závodní víkend, jenž začíná zahřívací jízdou o délce 45 minut od 9:00 hodin. Závod začíná v sobotu v 15:00 hodin.

Hisatake Murata, prezident týmu: „Je to vždy vzrušující, jet na Le Mans, a letos se na tento závod obzvláště těšíme. Po velkých zklamáních na Le Mans v letech 2016 a 2017 jsme se připravili důkladněji než kdy v minulosti a naší prioritou je bez problémů projet cílovou rovinkou za mávání šachovnicovým praporkem. Ale z minulosti již víme, že na Le Mans se může stát spousta věcí, a bude tedy nezbytné ukázat týmového ducha, abychom nejrůznější záludnosti tohoto závodu překonali. Jsem přesvědčen, že náš tým je jednotný a je na tuto výzvu připraven. Našeho cíle se nikdy nevzdáme; uděláme vše pro to, abychom v neděli odpoledne stáli uprostřed stupňů pro vítěze. Věřím, že fanouškům nabídneme závod, na který budou rádi vzpomínat.“

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Na Le Mans se skutečně již těším. Na tento závod čekáme celý rok. Na tento týden se připravujeme již od mávnutí šachovnicovým praporkem v roce 2017. Věřím, že jsme se připravili tak dobře, jak to jen bylo možné, takže nyní vyrážíme na Le Mans provést vše podle plánu. Jsme silnější a ještě lépe připraveni než v minulosti, a tak se již nemohu dočkat. Na Le Mans vždy panuje zvláštní atmosféra, protože na tomto okruhu si zajezdíte pouze jednou za rok. Fanoušci jsou vždy nadšení a já jsem si jist, že to bude týden hodný zapamatování.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Je to vždy parádní být na Le Mans, protože závodění na této trati je úžasné. Atmosféru nelze srovnávat s žádným jiným závodem, a proto se tato akce pyšní tak dlouhou historií a je stále tak ohromná. Vloni jsem zajel na Le Mans nejrychlejší kolo, ale to nic neznamená; jsem na to pyšný, ale chtěl bych dosáhnout něčeho přímo v závodu. Na Le Mans jsem zatím nikdy nezvítězil, takže jsem rozhodnut, že tentokrát k tomu dojde. Samozřejmě budeme bojovat po celých 24 hodin, abychom našeho cíle dosáhli.“

José María López (TS050 HYBRID, vůz č. 7): „Veškerá práce za posledních 12 měsíců se redukuje na závodní týden Le Mans. Všechno to testování, úsilí a oběti jsou právě pro tento závod, kde se musíme předvést v té nejlepší formě. Letos to bude ohromný podnik a hodně pozornosti se soustředí právě na nás. Bude to zvláštní pocit a již se nemohu dočkat, až tu atmosféru opět zakusím. Bude tam hodně vynikajících jezdců a spousta prototypů, tudíž sestava na startovním roštu bude zajímavá; očekávám, že to bude jeden z nejatraktivnějších závodů za dlouhou dobu.“

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Le Mans je mimořádná akce, takže jsem opravdu šťastný, že se mohu tohoto jednorázového podniku zúčastnit, se všemi těmi davy fanoušků a ohromným vzrušením. Samotný závod má bohatou historii, takže si zkusím vychutnat každičký okamžik. Po našich výborných výsledcích ve Spa a během testovacího dne to pro nás v závodu vypadá docela dobře, ale v podobné situaci jsme byli i v minulosti, ale cíle jsme přitom nedosáhli. Takže k tomuto víkendu přistupuji jako k běžnému závodu. Víme, že se může stát spousta nečekaných věcí, nikdy nic nemáte plně pod kontrolou, ale tvrdě jsme dřeli, abychom dospěli do tohoto bodu, a uvidíme, co se stane.“

Kazuki Nakadžima (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Na Le Mans to bude náročný týden a tvrdý závod jako vždy. Když se podíváte na okruhové časy z testovacího dne, je zřejmé, že konkurence je silná a boj bude vyrovnaný. Víme, co máme dělat; musíme se připravit nejlepším možným způsobem a absolvovat závod bez jakýchkoli chyb, poruch nebo problémů. Úkol je stejný jako v každém závodu. Musíme zachovat rozvahu a bojovat k dosažení našeho cíle. Věřím, že naše šance jsou dobré, a jsem tedy odhodlán uspět.“

Fernando Alonso (TS050 HYBRID, vůz č. 8): „Cítím se na tuto akci připraven. Jako tým jsme tvrdě dřeli, abychom na tento závod byli připraveni, a myslím si, že jsme v dobré pozici. Jsme připraveni přesně tak, jak bychom měli být. Mám radost, že jsem součástí silného a jednotného týmu. Je vzrušující připravovat se na svůj první závod 24 hodin Le Mans a zakusit tuto úžasnou událost na takovém kultovním okruhu; ten pocit je skutečně zvláštní. Týden před samotným závodem bude nabitý emocemi. Jistěže, je to moje první Le Mans, takže to bude zkušenost, nejen závod samotný, ale i celý týden s přípravami, atmosférou a fanoušky. Jo je magické kouzlo Le Mans.“

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top