ČTK

Strojírenský ZKL prodá areál bývalého hanušovického závodu

Strojírenský koncern ZKL prodá areál bývalého hanušovického závodu, který musel zavřít letos na jaře. Firma už má první zájemce. Podle generálního ředitele ZKL Jiřího Prášila jde o firmy, které na místo přinesou nový výrobní program.

Společnost ZKL v Hanušovicích dělala speciální trubky pro chlazení a palivové systémy motorů určené pro automobilový průmysl. Zhruba 90 procent produkce směřovalo do skupiny Volkswagen. Podle Prášila byl ale hanušovický podnik ztrátový.

“Výroba dílů pro Volkswagen byla ztrátová z důvodu požadavků na snižování cen ve výši osm až sedm procent pololetně. Náš zákazník odmítl redukovat toto snižování cen, mělo to pokračovat dál,” uvedl k důvodům uzavření podniku Prášil.

O práci v Hanušovicích přišlo 400 lidí. ZKL má v ČR ještě dva závody, hlavní v Brně a pobočku v Klášterci nad Ohří. Na obou místech vyrábí ložiska. Podle Prášila část zaměstnanců přešla jinam, ale vzhledem k vzdálenosti od Hanušovic to byli jen jednotlivci.

ZKL většinu svého zboží vyváží. Celkem exportuje do 74 zemí, firma má nyní po světě 220 zákazníků. V Indii eviduje aktuálně největší obrat, roste ale i na Dálném východě nebo v Jižní Americe. Podle Prášila se letos jeví pozitivně i vývoj v západní Evropě, zmínil Španělsko a Německo.

Firma letos plánuje zisk 112 milionů, což je zhruba dvojnásobek loňského výdělku. Loni ZKL zvýšila obrat na 1,5miliardy korun. Ten ale letos klesne kvůli uzavření závodu v Hanušovicích, kde už se ložiska nedělala. ZKL tak zůstávají dva výrobní závody v Brně a Klášterci nad Ohří. Koncern zaměstnává kolem 700 lidí.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top