ČTK

Strojírenský veletrh v Brně má být největší za posledních osm let

Na Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV), který v pondělí začíná v Brně, přijede letos 1700 vystavovatelských firem ze 35 zemí. Polovina vystavovatelů bude ze zahraničí. Největší zájem je tradičně z Německa, partnerskou zemí bude ale letos Čína. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli organizátoři z Veletrhů Brno. Veletrh má být největší za posledních osm let.

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) uvedl, že veletržnictví je jeden ze segmentů, který chce dál město rozvíjet. Brno má od letoška většinový podíl v podniku, do konce roku chce vykoupit posledních pět procent akcií a získat 100 procent ve firmě.

Sudé ročníky strojírenských veletrhů jsou tradičně bohatší, protože se v jediném termínu konají rovněž specializované veletrhy IMT, slévárenský FOND-EX, veletrh svařovací techniky WELDING, PLASTEX a PROFINTECH. Loni veletrh navštívilo 75.239 lidí, zhruba desetina byla ze zahraničí. Letos organizátoři očekávají ještě větší účast. Tradičně největší zájem bývá o kovoobráběcí stroje.

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše bude letošní strojírenský veletrh nejsilnější od roku 2008. Obor je podle něj na vzestupu i v jiných zemích. Podle něj firmy už tolik nešetří na marketingu. Zmínil, že na veletrhu budou i tradiční vystavovatelé, kteří jsou nyní ve velkých problémech jako Kovosvit nebo Vítkovice.

Partnerskou zemí veletrhu je letos Čína. Do Brna se z této země chystá více než 150 firem, což je rekordní číslo. Zaberou dva pavilony H a A1, což je téměř 3000 metrů čtverečních výstavní plochy. V takovémto rozsahu se čínské firmy doposud účastnily především průmyslového veletrhu v Hannoveru.

Čínské firmy jsou v ČR v posledních letech velice aktivní. Například čínská CEFC nedávno dokončila převzetí strojírenského a metalurgického podniku Žďas ve Žďáru nad Sázavou s 2500 zaměstnanci. Také CEFC na veletrhu v Brně bude vystavovat právě prostřednictvím Ždasu.

Hlavním tématem letošního ročníku byl stejně jako loni vyhlášen Průmysl 4.0 – integrovaný a automatizovaný průmysl, který je novou a nastupující čtvrtou etapou průmyslové revoluce. Na veletrh se chystají nejen odborníci, ale i politici. Již tradičně se v pondělí uskuteční v rotundě pavilonu A sněm Svazu průmyslu ČR za účasti členů vlády. Do Brna přijede i prezident Miloš Zeman.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top