ČTK

Strojírenský koncern ZKL chce otevřít nový závod v Indii

Strojírenský koncern ZKL chce od příštího roku spustit nový výrobní závod v Indii. Investice je za osm až deset milionů amerických dolarů (241 milionů korun). Firma postaví nový závod se svým indickým partnerem na západním pobřeží Indie ve státě Gudžarát. ČTK to na mezinárodním strojírenském veletrhu řekl generální ředitel ZKL Jiří Prášil.

Projekt reaguje na růst poptávky po ložiscích ZKL. Indický partner do něj vloží svou továrnu a ZKL ji vybaví technologií. Práci najde asi stovka lidí. Výrobce ložisek ZKL nyní vyváží do Indie zboží za asi osm milionů dolarů (193 mil. korun) ročně, což je asi pětina prodeje ložisek společnosti.

“V novém závodě se budou vyrábět některé konstrukční řady ložisek, jedna třetina komponentů bude dál z ČR,” uvedl Prášil. Podle něj firma počítá pro projekt s pojištěním od EGAP a financováním České exportní banky.

“Původně jsme měli záměr tento podnik založit v Číně, ale vzhledem k poklesu výroby v ocelárenském průmyslu v Číně a finančním problémům našeho tamního partnera tento projekt nebyl realizován,” uvedl Prášil.

ZKL většinu svého zboží vyváží. Celkem do 74 zemí, firma má nyní po světě 220 zákazníků. V Indii eviduje aktuálně největší obrat, roste ale i na dálném východě nebo v Jižní Americe. Podle Prášila se letos jeví pozitivně i vývoj v západní Evropě, zmínil Španělsko a Německo.

Firma letos plánuje zisk 112 milionů, což je zhruba dvojnásobek loňského výdělku. Loni firma zvýšila obrat na 1,5 miliardy korun. Ten ale letos klesne kvůli uzavření závodu v Hanušovicích, kde už se ale ložiska nedělala. ZKL zůstávají dva výrobní závody v Brně a Klášterci nad Ohří. Koncern zaměstnává kolem 700 lidí.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top