ČTK

Strojírenské firmy u absolventů postrádají praxi a chuť pracovat

Strojírenské firmy za největší nedostatek absolventů považují malou praxi při škole. Při jejich přijímání do zaměstnání se rozhodují především podle zájmu o obor a chuti pracovat. Ukázal to průzkum mezi stovkou ředitelů strojírenských firem, který byl zveřejněn na dnešní konferenci Budoucnost technického vzdělávání. Právě pracovní návyky přitom mladým lidem chybí, řekl ředitel společnosti Cooper-Standard Jan Barák.

Je přesvědčen o tom, že k rozvoji spolehlivosti, zodpovědnosti a dalších potřebných dovedností může vedle rodiny a školy přispět také sport. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se chce více věnovat rozvoji sportu na středních školách. Mimo jiné plánuje pro střední školy zorganizovat obdobu soutěží o Pohár ministryně školství, které jsou určeny žákům základních škol.

Podle údajů Svazu průmyslu a dopravy chybí v technických oborech 140.000 zaměstnanců. Hlavní příčinou nedostatku absolventů je podle průzkumu nízký počet žáků, kteří školu dokončí. Řada z nich také odchází mimo obor. Ministryně připomněla, že roli také hraje obecně menší počet dětí ve věku středních škol.

Upozornila na to, že letos řada škol zaznamenala zvýšený zájem o technické obory. Někde byl převis uchazečů, takže školy musely některé odmítat. Kapacity se ve spolupráci s kraji nepodařilo pružně “přifouknout”, doplnila Valachová.

Nedostatek pracovníků v technických oborech ale podle ní není možné řešit jen v počátečním vzdělávání. Považuje za nezbytné také změnit systém vzdělávání dospělých. Chce více spolupracovat s Úřadem práce ČR, aby se školy mohly více zapojit do nabídek rekvalifikací.

Nedostatek absolventů cítily tři čtvrtiny oslovených strojírenských firem. Většina podniků se nepotýká s tím, že uchazeči o zaměstnání nechtějí nastoupit kvůli nízké nabízené mzdě. “Pouze třetině firem se často stává, že uchazeči z tohoto důvodu odmítnout,” uvedl Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, která průzkum v říjnu provedla.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top