ČTK

Strojírenské Altě loni výražně klesly tržby na téměř pětinu

Strojírenské skupině Alta loni výrazně klesly konsolidované tržby z více než deseti miliard v roce 2014 na 2,7 miliardy korun. Souvisí to s víceletým cyklem zakázek, problémy v Rusku, ale také s tím, že skupina prodala některé své dceřiné společnosti, zejména strojírenskou společnost Škoda Machine Tool. Vyplývá to z konsolidované účetní závěrky společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Altě také klesl zisk, když vydělala 68 milionů korun.

Brněnská Alta patří k největším strojírenským skupinám v zemi. Do skupiny patřilo 15 společností, které se zabývají strojírenstvím nebo prodejem surovin. Skupina se zaměřuje na obchod se zeměmi bývalého Sovětského svazu, proto ji postihlo i embargo EU vůči Rusku.

“Situaci v oblasti exportu strojírenství, technologií a důlní techniky v roce 2015 negativně ovlivnily nejen dopady ekonomických sankcí, ale také opakovaný propad kurzu rublu a omezené možnosti dostupu na mezinárodní finanční trhy. Tyto skutečnosti výrazně přibrzdily ekonomické aktivity našich zákazníků nejen v Ruské federaci,” uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva ALTA Invest Vladimír Plašil.

Alta podle něj loni dokončila vývoj nové řady obráběcích strojů, měla několik dodávek strojů pro Kazachstán nebo dodávala technologie pro těžbu uhlí v Krasnoarmejsku. I tak jsou ale tržby ve výši 2,7 miliardy jedny z nejnižších za poslední léta. Souvisí to i s tím, že do konsolidovaného celku už nejsou započítány některé společnosti, které skupina prodala. Konkrétně jde kromě Škody Machine Tool ještě o Alta Machine Tool, která prodává například železnou rudu, Sedra tools a Škoda eastern.

Z výroční zprávy nevyplývá, komu Alta tyto firmy prodává. Je zde jen uvedeno, že prodej bude dokončen v letošním roce. Podle svého webu už Škoda machine tool není součástí skupiny Alta, ve které ale zůstává například strojírenská společnost TOS Kuřim. Alta také bude dál spolupracovat s ruským Tvelem na prodeji jaderného paliva v regionu, prostřednictvím společné firmy Alvel.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top