Informatika

Sony AI představuje Gran Turismo Sophy

Společnosti Sony AI, Polyphony Digital Inc. (PDI) a Sony Interactive Entertainment (SIE) dnes představily společný průlom v oblasti umělé inteligence (AI) s názvem Gran Turismo Sophy („GT Sophy“) – jedná se o prvního nadlidského agenta umělé inteligence, který předstihl nejlepší světové řidiče vysoce realistické závodní simulace Gran TurismoTM (GT) Sport pro PlayStation. Cílem GT Sophy je přinést hráčům po celém světě nové herní zážitky založené na umělé inteligenci.

Co je GT Sophy?

GT Sophy je autonomní agent využívající umělou inteligenci, který byl vyškolen pomocí nové platformy pro posilování hlubokého učení vyvinuté ve spolupráci společností Sony AI, PDI a SIE. Tyto společnosti přispěly k úspěchu projektu tím, že spojily odborné znalosti v oblasti základního výzkumu a vývoje AI, hyperrealistického simulátoru závodů a infrastruktury pro masivní trénink AI.

GT Sophy byl vyškolen, aby si osvojil následující řidičské dovednosti potřebné k tomu, aby mohl konkurovat nejlepším jezdcům světových šampionátů:

  1. Ovládání závodního vozu: Hluboké porozumění dynamiky vozu, závodním tratím a přesným manévrům pro zdolávání náročných tratí.
  2. Závodní taktika: Rozhodování ve zlomku vteřiny v reakci na rychle se vyvíjející závodní situace. GT Sophy předvedl mistrovské zvládnutí taktiky, včetně předjíždění ve smyku, předjíždění křížem, a dokonce i některých obranných manévrů, jako je blokování.
  3. Závodní etiketa: GT Sophy se musel řídit velmi propracovanými, ale nepřesně specifikovanými pravidly sportovního chování, včetně vyhýbání se způsobování kolizí a respektování jízdní dráhy soupeře.

Společnost Sony AI a její partneři vytvořili nový přístup a platformu pro posilování hlubokého učení, protože tuto náročnou úlohu nedokázala vyřešit žádná existující kombinace algoritmů a infrastruktury. Zvládnutí složitého sportovního odvětví, jakým je řízení závodních vozů ve vysoce realistickém simulátoru řízení Gran Turismo Sport, představuje nový průlom v oblasti umělé inteligence a jako takový byl dnes publikován v časopise Nature v článku nazvaném Outracing Champion Gran Turismo Drivers with Deep Reinforcement Learning.

Umělá inteligence pro hry a zábavu

Kromě technického průlomu je úzká spolupráce mezi PDI, studiem pro vývoj her PlayStation Studios, a Sony AI, týmem pro vývoj umělé inteligence, ukázkou toho, jak může umělá inteligence přinést hráčům nové herní zážitky. Sony AI a PDI budou zkoumat, jak integrovat GT Sophy do budoucích vydání série Gran Turismo.

„Cílem společnosti Sony je ‚naplnit svět emocemi díky síle kreativity a technologie‘ a Gran Turismo Sophy je dokonalým ztělesněním tohoto cíle,“ uvedl Kenichiro Yoshida, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Sony Group Corporation. „Tato spolupráce, v jejímž rámci jsme vytvořili umělou inteligenci pro hráče, je pro Sony jako kreativní zábavní společnost skutečně jedinečná. Signalizuje významný skok ve vývoji umělé inteligence a zároveň nabízí lepší zážitky fanouškům GT po celém světě.“

„Gran Turismo Sophy představuje významný pokrok v oblasti umělé inteligence, jehož cílem není jen být lepší než lidští hráči, ale nabídnout hráčům stimulujícího soupeře, který dokáže urychlit a pozvednout hráčskou techniku a kreativitu na vyšší úroveň,“ uvedl Hiroaki Kitano, generální ředitel Sony AI. „Kromě přínosu pro herní komunitu věříme, že tento přelomový počin představuje nové příležitosti v oblastech, jako jsou autonomní závody, autonomní řízení, vysokorychlostní robotika a ovládání.“

„Výzkum umělé inteligence je dobrou příležitostí, jak se skutečně zamyslet nad tím, co znamená být člověkem a jak mohou technologie a společnost lépe koexistovat,“ prohlásil Kazunori Yamauchi, prezident společnosti Polyphony Digital. „Od svého prvního vydání v roce 1997 posouvá série Gran Turismo neustále hranice her a inovací díky zvídavosti v oblasti technologií. Gran Turismo Sophy je dalším důkazem této filozofie a já věřím, že tento koncept umělé inteligence přispěje k budoucnosti her i automobilů.“

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top