Informatika
Software od Schneider Electric pomáhá českým strojařům RWT v expanzi do Japonska
Schneider Electric pomáhá českým firmám s expanzí do zahraničí. Dokládá to i spolupráce s firmou RWT, která vyrábí brousící stroje a čím dál razantněji se prosazuje na vysoce konkurenčním japonském trhu. Významnou technologickou podporu s přímým vlivem na byznys představují komponenty od Schneider Electric, jimiž je protkána vlajková loď RWT – odjehlovací stroj Steeline řady BSM. Největší dojem na Japonce udělal zejména inovativní ovládací software se speciálním symbolickým písmem. Spolupráci obou partnerů nyní nahrává také nová dohoda mezi EU a Japonskem o volném obchodu, která odstraňuje clo a podporuje české exportéry.
Řešení od Schneider Electric zrychluje vývoj i uvedení strojů na trh
Stroje značky Steeline s komponenty od Schneider Electric se v Japonsku primárně používají ve strojírenství, v automobilovém a leteckém průmyslu nebo v nábytkářství, tedy v odvětvích, které tvoří nemalou část japonské ekonomiky. Srdcem strojů jsou řídicí systémy Modicon, které pracují převážně na společné sběrnici CAN. Jsou řízeny softwarem SoMachine, k jehož výhodám patří předem připravené aplikační funkční bloky, které řeší úlohy typické pro konkrétní technologie – například stroje, jeřáby, čerpadla nebo dopravníky. „Díky těmto funkčním blokům se tak reálně snižují náklady na vývoj stroje a zrychluje se jeho uvedení na tuzemské i zahraniční trhy,“ objasňuje manažer pro klíčové zákazníky Pavel Kulhavý ze Schneider Electric a dodává: „Komfort ovládání strojů RWT je zajištěn našimi dotykovými panely řady Magelis s velmi rychlou odezvou a možností velice rychlého a intuitivního přechodu do nastavení prostřednictvím receptur. Veliká variabilita a otevřenost systémů nám pomáhá připravit řešení pro malé i velké stroje v jakémkoli průmyslovém odvětví.“
Japonce ohromil speciální software pro ovládání strojů od Schneider Electric
Strategické partnerství se Schneider Electric vneslo do strojů od RWT zásadní technologické inovace, které vyvolaly v Japonsku nadšení. „Značný ohlas vzbudil speciální ovládací software, který používá místo psaného textu „obrázkové písmo.“ Významy jednotlivých symbolů překračují jazykové bariéry a jsou mezinárodně srozumitelné. Není tak potřeba vytvářet jazykové mutace pro jednotlivé země. I tento fakt významně usnadňuje a zrychluje prodejnost našich strojů na zahraničních trzích. V Japonsku, který je technologický gigant, se s takto inovativním softwarem dosud nesetkali a byli opravdu nadšení,“ přibližuje Petr Rojek, majitel společnosti RWT.
Rychlá zákaznická podpora Schneider Electric ve všech fázích projektu
Schneider Electric není jen dodavatel technologií pro stroje Steeline, ale velký důraz klade také na pohotovou a flexibilní zákaznickou podporu, která je automaticky součástí poskytovaného řešení a není svým rozsahem na českém trhu běžná. „Pro nás je to velký benefit, protože dostáváme servis ve všech fázích projektu – od počátečních vizí, během návrhu prototypu, oživení, testování a následném uvedení do provozu. Jejich aplikační specialisté jsou připraveni kdykoli poskytnout radu po telefonu, konzultaci na místě nebo provést garantovaný výpočet,“ informuje majitel společnosti RWT Petr Rojek. „Umíme nabídnout také komplexní a sofistikovaná řešení pro manipulaci s materiálem pomocí vlastní mechatroniky a servopohonů pro pohyb v závislých a nezávislých osách. Poskytujeme úlohy v reálném čase, robotická řešení, dálkovou správu nebo přenos dat nadřízeným systémů do cloudu. To vše v duchu digitalizace a trendů, které přináší Průmysl 4.0,“ dodává Pavel Kulhavý ze Schneider Electric, manažer pro klíčové zákazníky.
Velké obchodní příležitosti přinese dohoda mezi EU a Japonskem
Dosavadní spolupráci mezi společnostmi Schneider Electric a RWT podporuje i nová dohoda o bezcelním obchodu mezi EU a Japonskem. Díky ní budou české firmy vyvážet zboží bezcelně nebo s výrazně nižší celní sazbou a jen tuzemští exportéři ročně uspoří na clech celkem 2,4 miliardy korun. Český výrobce a vývozce brousících strojů RWT dohodu o bezcelním obchodu vítá. „Od podepsané dohody si slibujeme navýšení vývozu našich strojů, jen v letošním roce přepokládáme nárůst prodejů o 40 procent. Podpisem dohody pravděpodobně dojde také k větší důvěře japonských zákazníku k výrobkům pocházejícím z EU a pro exportéry bude snazší přesvědčit své japonské partnery o vzájemné spolupráci,“ uzavírá šéf společnosti RWT Petr Rojek.