ČTK

Slévárnu Foundeik z Hluboček koupila firma Metalabrasion

Slévárnu společnosti Foundeik z Hluboček na Olomoucku, která je od loňska v konkurzu a zaměstnává zhruba 170 lidí, koupila za 13 milionů korun krnovská firma Metalabrasion. Transakci insolvenčnímu správci schválil soud a firma Metalabrasion se už stala majitelem slévárny. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku.

Majitel společnosti Metalabrasion Koloman Búry dnes ČTK řekl, že chce zachovat provoz slévárny a udržet zaměstnanost. “Chceme rozšířit výrobu o další produkt. Máme ještě jednu slévárnu, ze které plánujeme část výroby převést do Foundeiku,” uvedl bez dalších podrobností Búry. Nevyloučil, že pokud firma získá nové zakázky, mohl by se počet zaměstnanců slévárny v Hlubočkách v budoucnu zvýšit.

Prodej slévárny Foundeik měla na starost společnost Naxos, která se zaměřuje na prodeje větších komerčních nemovitostí. “Díky prodeji pro tamní zaměstnance skončilo období nejistoty. Spolu s insolvenčním správcem i věřiteli jsme dělali všechno pro to, abychom tu zachovali pracovní místa,” komentoval prodej slévárny obchodní ředitel Naxosu Libor Nevšímal.

Slévárnu Foundeik se podařilo prodat až na druhý pokus. Jiný investor, který letos na jaře vyhrál v prvním výběrovém řízení, totiž nabídnutou cenu 21,4 milionu korun nakonec nezaplatil a od záměru na koupi fungující slévárny odstoupil. Doporučená cena tehdy byla 25 milionů korun. Správce proto na podzim vyhlásil nový tendr a doporučenou cenu majetku slévárny s ročním obratem přes 100 milionů korun snížil na 15 milionů korun. Do druhého tendru se firma Metalabrasion přihlásila jako jediná.

Soud zadlužené společnosti Foundeik nejprve v roce 2014 povolil reorganizaci. Loni ale zamítl reorganizační plán a na majetek firmy prohlásil konkurz. Znalecké posudky hodnotu majetku slévárny stanovily na 14 milionů korun a 22,4 milionu korun, přičemž blíž realitě je podle insolvenčního správce Davida Termera první posudek.

Správce Termer tvrdí, že prodej fungujícího podniku byl výhodnější než prodej majetku v případě, že by firma ukončila činnost. Odborníci odhadli, že po ukončení provozu by majetek mohl být prodán nejvýše za pět až osm milionů korun.

Vedení společnosti Foundeik celkovou výši pohledávek zajištěných i nezajištěných věřitelů už dříve vypočítalo na 117 milionů korun. Mezi věřiteli je s pohledávkou 29 milionů korun i správa sociální zabezpečení a dalších osm milionů korun firma dluží finančnímu úřadu.

Slévárnu v Hlubočkách v roce 2000 od společnosti Mora Moravia koupila španělská firma Eika, která pokračovala ve výrobě plotýnek do elektrických sporáků. V roce 2009 ale ztrátovou výrobu ukončila a podnik, kterému hrozila likvidace, převzal jeho management.

Šéfové slévárny její úpadek přičetli velkým ztrátám z doby, kdy firmu vlastnila Eika. Po převzetí slévárny jejím managementem se společnost Foundeik potýkala s hospodářskou krizí, nízkým cenami, vysokými náklady a špatnou úrovní výrobní technologie.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top