strojírenství

Siemens uvádí: Příběh stroje v pěti krocích

Posted on

Společnosti Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí své komplexní portfolio řešení pro zvýšení efektivity výroby, které pokrývá celý životní neboli hodnotový cyklus výrobku od jeho návrhu až po servis. Expozici můžete navštívit v hlavním pavilonu P, stánek č. 19.

1.    Návrh stroje a jeho optimalizace

2.    Virtuální začlenění do výrobního procesu díky digitálnímu dvojčeti

3.    Zprovoznění výroby

4.    Sběr dat, jejich analýza a diagnostika

5.    Vyhodnocení dat a optimalizace výrobního procesu

Příběh stroje pro montáž chytrých telefonů

 

Filozofii ucelené správy životního cyklu produktů představí Siemens na montážním stroji pro chytré telefony. Tento stroj před nedávnem vznikl v Číně, a protože jej výrobce potřeboval uvést do provozu v extrémně krátké době, pomohlo mu s jeho konstrukcí a oživováním digitální dvojče, které mezitím paralelně vyvíjeli softwaroví odborníci ze společnosti Siemens v Německu. Odzkoušení všech funkcí stroje
a výrobního taktu linky nanečisto ve virtuální podobě společně s novými funkcemi prostředí TIA Portal ušetřilo více než 30 % času oproti standardnímu postupu. Výrobce stroje, firma Bozhon, tak mohl svou montážní buňku předat zákazníkovi dříve, než by to zvládla konkurence, a podpořit i jeho konkurenceschopnost
v dodávání zbrusu nových mobilních telefonů na trh.

 

„Komplexní přístup společnosti Siemens v oblasti automatizace a digitalizace přináší zákazníkům jednoznačné výhody. Neomezujeme se pouze na výrobce strojů, naše řešení má významné přínosy i pro uživatele výrobních zařízení. Všem může šetřit čas i náklady a pomáhá zavést flexibilnější výrobu,“ říká Jakub Vojanec, ředitel obchodního úseku Průmyslové automatizační systémy společnosti Siemens.

Výhody pro výrobce stroje

 

Digitální dvojče usnadňuje fázi návrhu stroje a šetří čas při jeho oživování.
Např. při navrhování stroje lze zjednodušit koordinaci práce mezi odborníky
na elektrickou a mechanickou konstrukci i mezi programátory a ušetřit čas inženýrům na straně zákazníka. Virtuální zprovoznění pak umožňuje odzkoušet funkce stroje na jeho modelu nanečisto buď se skutečným PLC nebo s pomocí programu PLCSIM ADVANCED. Programátoři tak mohou pracovat na softwaru pro řízení stroje a jeho odzkoušení ještě dřív, než se reálný stroj vůbec začne stavět.

 

Podstatné úspory času a nákladů přinesou nové funkce v prostředí TIA Portal.
Díky integrovanému softwaru pro oživení různých kinematik a knihovnám pro řízení pohybu robotů přímo z PLC Simatic mohou programátoři postupovat rychleji, což přináší podstatné úspory nákladů na práci robotiků a dalších.

 

Platforma Teamcenter a její propojení s prostředím TIA Portal, podporuje spolupráci více lidí na návrhu a oživení stroje a potřebnou synchronizaci souvisejících dat. Zajistí například, že nikdo z celého týmu nepracuje s jinou verzí projektu či podkladů než ostatní.

 

Čím dál větší důraz je také kladen na flexibilní výrobu a customizaci produktů.
I pro tyto nové požadavky trhu má Siemens řešení, a to jak v podobě softwaru, tak
i konstrukce stroje. Na stroji pro montáž chytrého telefonu tak poprvé v ČR představí Siemens tzv. multicarrier systém, což je speciální chytrý dopravník, který umožňuje flexibilně upravovat výrobu v jejím průběhu. Systém funguje na principu samostatných vozíčků, které se mohou pohybovat nezávisle na ostatních, a tudíž
i vlastní rychlostí. Kromě vysoké flexibility přináší toto řešení i úsporu ekonomickou, protože se může snadno kombinovat s klasickým řešením dopravníků.

 

Výhody pro uživatele stroje

 

Předtím než stroj převezme jeho uživatel a začlení jej do svého výrobního systému, může díky vytvořenému digitálnímu dvojčeti jeho funkci předem a bez rizika ověřit nebo také optimalizovat. Podobným způsobem může uživatel stroje předem vyškolit i jeho obsluhu.

 

Prostřednictvím sběru provozních dat zařízení, jejich analýze a pokročilým nástrojům pro diagnostiku může dojít k podstatnému vylepšení servisních činností, snížení prostojů stroje a optimalizaci jeho fungování. Díky prostředí TIA Portal
a cloudové platformě MindSphere uživatel vždy ví, co se se strojem děje a má možnost s předstihem reagovat na případné poruchy.

 

Uživatel stroje může docílit dalších úspor při samotném provozu stroje. Kromě použití vhodných prvků při konstrukci stroje (pohony s rekuperací elektrické energie apod.) je důležitým krokem také detailní monitoring spotřeby energie a médií. Softwarový nástroj Energy Manager společnosti Siemens umožní včasnou detekci úniků či anomálií, stejně tak i výhodnější nákup energií a další optimalizace výrobní technologie. Výhodou je snadné a rychlé nasazení softwaru, které přinese široké možnosti zpracování a vyhodnocení naměřených dat.

Populární

TechBiz.cz © 20XX