automotive

PSA a Toyota začínají další etapu spolupráce v Evropě

Společnosti Toyota Motor Corporation (TMC) a Groupe PSA (PSA) dnes oznámily zahájení nové kapitoly úspěšného a vzájemně výhodného dlouhodobého partnerství na evropském trhu.

Od konce roku 2019 rozšíří PSA řadu užitkových vozidel dodávaných společnosti Toyota Motor Europe NV/SA (TME) k prodeji v Evropě pod značkou Toyota. PSA bude společnosti TME dodávat kompaktní dodávky (C-Van) ze svého španělského závodu Vigo.

PSA a TME zahájily spolupráci v oblasti středně velkých lehkých užitkových vozidel v roce 2012, kdy se ve francouzském závodu Hordain skupiny Groupe PSA začala vyrábět Toyota PROACE.

Cílem hlubší spolupráce obou firem je využívat silné stránky jednotlivých subjektů při prodeji kompaktních a středně velkých lehkých užitkových vozů v Evropě, a tak těžit z výhod nákladové optimalizace vývoje a výroby. Toyota pokryje část investičních nákladů spojených s vývojem budoucích lehkých užitkových vozidel a příslušnými průmyslovými investicemi.

Od ledna 2021 převezme Toyota majetkovou kontrolu nad závodem Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o. (TPCA) v Kolíně (ČR), výrobním podnikem se společnou majetkovou účastí, vyrábějícím minivozy segmentu A.

Podnik TPCA se společnou majetkovou účastí vznikl z popudu PSA a TMC v roce 2002 a součástí dohody byla i doložka o přezkoumání, která umožňuje oběma partnerům znovu posoudit výši svého akcionářského podílu.

Závod se stane dceřinou společností TME, a připojí se tak k sedmi dalším závodům, které Toyota nyní v Evropě již provozuje. Závod v Kolíně bude i nadále vyrábět pro obě společnosti minivozy segmentu A současné generace. Toyota do budoucna plánuje, že ve svém kolínském závodu zachová výrobu i zaměstnanost.

Uzavření dohody komentoval výkonný viceprezident TMC Didier Leroy: „Dnešní oznámení odráží doplňující se charakter a vynikající vztahy panující mezi Groupe PSA a Toyotou. Tato dohoda umožňuje každé z firem využívat své silné stránky a současně sdílet náklady na technologie a vývoj. Náš závazek vůči kolínskému závodu je důkazem filozofie Toyoty vyrábět vozy v místě jejich prodeje i našich dlouhodobých výrobních aktivit v Evropě.“

Doplňuje Carlos Tavares, předseda správní rady Groupe PSA: „Otevíráme novou kapitolu naší úspěšné a vzájemně výhodné partnerské spolupráce, postavené na našem vztahu důvěry k co největšímu prospěchu našich zákazníků i našich firem.“

Doplňující informace:

Závod TPCA Kolín (Česká republika), zahájil výrobu v roce 2005:
Výroba 2017: 199 000 vozidel pro 3 značky
Modely 2018: Peugeot 108, Citroën C1, Toyota Aygo

Závod Hordain skupiny Groupe PSA (Francie), založen v roce 1992:
Výroba 2017: 135 000 vozidel pro 3 značky
Modely 2018: Peugeot Expert/Traveller, Citroën Jumpy/Spacetourer a Toyota Proace

Závod Vigo skupiny Groupe PSA (Španělsko), založen v roce 1958:
Výroba 2017: 434 000 vozidel
Modely 2018: Peugeot Partner/Rifter, Citroën Berlingo Van/Berlingo, Opel/Vauxhaul Combo,Citroën C4 Spacetourer, Citroën C Elysées a Peugeot 301.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top