automotive

PSA a Toyota začínají další etapu spolupráce v Evropě

Společnosti Toyota Motor Corporation (TMC) a Groupe PSA (PSA) dnes oznámily zahájení nové kapitoly úspěšného a vzájemně výhodného dlouhodobého partnerství na evropském trhu.

Od konce roku 2019 rozšíří PSA řadu užitkových vozidel dodávaných společnosti Toyota Motor Europe NV/SA (TME) k prodeji v Evropě pod značkou Toyota. PSA bude společnosti TME dodávat kompaktní dodávky (C-Van) ze svého španělského závodu Vigo.

PSA a TME zahájily spolupráci v oblasti středně velkých lehkých užitkových vozidel v roce 2012, kdy se ve francouzském závodu Hordain skupiny Groupe PSA začala vyrábět Toyota PROACE.

Cílem hlubší spolupráce obou firem je využívat silné stránky jednotlivých subjektů při prodeji kompaktních a středně velkých lehkých užitkových vozů v Evropě, a tak těžit z výhod nákladové optimalizace vývoje a výroby. Toyota pokryje část investičních nákladů spojených s vývojem budoucích lehkých užitkových vozidel a příslušnými průmyslovými investicemi.

Od ledna 2021 převezme Toyota majetkovou kontrolu nad závodem Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o. (TPCA) v Kolíně (ČR), výrobním podnikem se společnou majetkovou účastí, vyrábějícím minivozy segmentu A.

Podnik TPCA se společnou majetkovou účastí vznikl z popudu PSA a TMC v roce 2002 a součástí dohody byla i doložka o přezkoumání, která umožňuje oběma partnerům znovu posoudit výši svého akcionářského podílu.

Závod se stane dceřinou společností TME, a připojí se tak k sedmi dalším závodům, které Toyota nyní v Evropě již provozuje. Závod v Kolíně bude i nadále vyrábět pro obě společnosti minivozy segmentu A současné generace. Toyota do budoucna plánuje, že ve svém kolínském závodu zachová výrobu i zaměstnanost.

Uzavření dohody komentoval výkonný viceprezident TMC Didier Leroy: „Dnešní oznámení odráží doplňující se charakter a vynikající vztahy panující mezi Groupe PSA a Toyotou. Tato dohoda umožňuje každé z firem využívat své silné stránky a současně sdílet náklady na technologie a vývoj. Náš závazek vůči kolínskému závodu je důkazem filozofie Toyoty vyrábět vozy v místě jejich prodeje i našich dlouhodobých výrobních aktivit v Evropě.“

Doplňuje Carlos Tavares, předseda správní rady Groupe PSA: „Otevíráme novou kapitolu naší úspěšné a vzájemně výhodné partnerské spolupráce, postavené na našem vztahu důvěry k co největšímu prospěchu našich zákazníků i našich firem.“

Doplňující informace:

Závod TPCA Kolín (Česká republika), zahájil výrobu v roce 2005:
Výroba 2017: 199 000 vozidel pro 3 značky
Modely 2018: Peugeot 108, Citroën C1, Toyota Aygo

Závod Hordain skupiny Groupe PSA (Francie), založen v roce 1992:
Výroba 2017: 135 000 vozidel pro 3 značky
Modely 2018: Peugeot Expert/Traveller, Citroën Jumpy/Spacetourer a Toyota Proace

Závod Vigo skupiny Groupe PSA (Španělsko), založen v roce 1958:
Výroba 2017: 434 000 vozidel
Modely 2018: Peugeot Partner/Rifter, Citroën Berlingo Van/Berlingo, Opel/Vauxhaul Combo,Citroën C4 Spacetourer, Citroën C Elysées a Peugeot 301.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top