automotive

První a druhé místo pro Toyotu na Turecké rallye

Ott Tänak a Jari-Matti Latvala ze soutěžního týmu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (WRT) vybojovali první a druhé místo v Turecké rallye. Tým se tím dostává na vrchol průběžného hodnocení v boji o pohár konstruktérů. Výsledek je také třetím vítězstvím v řadě pro Tänaka a Toyotu Yaris WRC.

Turecká rallye, do závodního kalendáře WRC zařazená poprvé od roku 2010, důkladně prověřila všechny týmy i posádky na zbrusu nových rychlostních zkouškách po drsných šotolinových cestách plných kamení, nesmírně náročných pro vozy a jejich obutí.

Ve vysilující rallye, kde se jen pěti vozům WRC podařilo podnik dokončit bez vynuceného odstoupení nejméně v jedné ze tří etap, se tým Toyota a jeho jezdci zaměřili v první řadě na spolehlivost a eliminaci chyb, což nakonec přineslo své ovoce.

Tänak a Latvala po pátečních jízdách obsadili páté, resp. čtvrté místo. Tak pokračovali i do počátku sobotního odpoledne, kdy problémy jejich soupeřů začínaly míchat pořadím. Uvedené dvojici se však ve zbývajících rychlostních zkouškách podařilo problémům vyhýbat, kdy Tänak zvítězil o 22,3 s před Latvalou s náskokem cca minuty a půl před posádkou na třetím místě.

Esapekka Lappi v sobotu ráno vyjel z trati a v důsledku následného těžkého poškození vozu nemohl do nedělních bojů již zasáhnout. To však Toyotě nezabránilo v zisku cenných 43 bodů do hodnocení mistrovství konstruktérů, kde nyní tři kola před koncem sezóny tým vede o pět bodů. Tänak, jenž rovněž získal tři bonusové body za třetí místo v závěrečné Power Stage, se vyšplhal na druhé místo v mistrovství závodních jezdců, pouhých 13 bodů za prvním v pořadí. Latvala, čtvrtý v Power Stage, se posouvá na páté místo za Lappiho.

Citace:
Akio Toyoda (prezident týmu)
„Po Finsku a Německu jsme jako tým TOYOTA GAZOO Racing WRT dosáhli vynikajících výsledků ve třetí rallye po sobě. Velmi oceňuji podporu fanoušků z celého světa. Turecká rallye byla pro nás velmi náročná, nad rámec jakýchkoli představ, což platí pro všechny komponenty vozidla, včetně podvozku, motoru a obutí, a to kvůli drsným cestám s velkými kameny i vysokým teplotám. Vážím si všech jezdců, navigátorů i všech členů týmu, že tyto cesty zvládli a dorazili do cíle s tak skvělým výsledkem. Děkuji všem a blahopřeji! V průběhu rallye nebyly naše Toyoty Yaris WRC vždy v dokonalé kondici. U každého z vozů nastaly menší potíže a všechny posádky musely jet opatrně. Opatrná jízda zpět do servisního parku, vylepšení vozu společně s techniky a mechaniky při servisní přestávce a návrat zpět na rychlostní zkoušky… tak se nám podařilo dojet až na stupně vítězů. Když Latvala v sobotu dojel celkově jako druhý, prohlásil, že v neděli pojede pro tým a svého stájového kolegu. Výsledek takové týmové práce mne moc těší. Jsem hrdý nejen na vítěznou posádku, Tänaka a Järveoju, ale i na všechny týmové kolegy, díky jejichž velké snaze se nám toto podařilo. Cílem práce Toyota Motor Corporation v tomto týmu je připravovat vozy, které se budou majitelům snáze řídit. Společně s našimi úžasnými stájovými kolegy budeme i nadále dělat ‚stále lepší automobily‘, abychom s vámi v budoucnu mohli sdílet ještě více radosti. Díky předem všem fanouškům za vaši nepolevující podporu týmu.“

Tommi Mäkinen (šéf týmu)
„Tento víkend byl pro nás opět absolutně skvělý. Děkuji Ottovi a Jari-Mattimu: výborně se soustředili a neudělali žádné chyby. Pro všechny to byla nová rallye s několika velmi technickými erzetami a viděli jsme, že udělat chybu je snadné. Byla to velká výzva i pro vozy, ale zvládli jsme to a toto je náš výsledek. Tým odvedl skvělou práci s paketem pro chlazení i se vším ostatním a nyní se zdá, že máme velmi spolehlivý vůz. Je úžasné, že nyní vedeme v mistrovství konstruktérů a až do konce sezóny v naší snaze nepolevíme.“

Jari-Matti Latvala (závodní jezdec, vůz č. 7)
„Pro tým je to skvělý výsledek. Hlavním úkolem dneška bylo dojet na prvním a druhém místě, což se nám podařilo. Vše probíhalo podle plánu. Snažil jsem se jet chytře a neudělat žádnou hloupost. Podařilo se mi jet důsledně. Usilovně se snažíme získat pohár konstruktérů, takže tyto body jsou velice cenné a hodně zajímavě nyní vypadá i zbytek letošní sezóny. Pro mne osobně je hodně příjemné znovu získat pódiové umístění. Počínaje Finskem vše začíná vypadat lépe. Nyní se snažme, aby to i pokračovalo.“

Ott Tänak (závodní jezdec, vůz č. 8)
„Tato rallye byla nesmírně náročná. Od počátku jsem věděl, že tuto rallye nevyhraje nejrychlejší, ale ten nejchytřejší. Jeli jsme nejdůsledněji a podařilo se nám zvládnout celou rallye bez problémů nebo vynucených zastávek ve kterékoli z rychlostních zkoušek. Je jasné, že je to výsledkem velkého úsilí celého týmu a toho, že se nám podařilo postavit velmi silný vůz. Šampionát je nyní stále otevřený, a tak tlačíme stále na pilu.“

 

KONEČNÁ KLASIFIKACE, TURECKÁ RALLYE

1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 hod 59 min 24,5 s
2 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +22,3 s
3 Hayden Paddon/Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 46,3 s
4 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +4 min 10,9 s
5 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +7 min 11,7 s
6 Henning Solberg/Ilka Minor (Škoda Fabia R5) +13 min 40,6 s
7 Jan Kopecký/Pavel Dresler (Škoda Fabia R5) +18 min 25,2 s
8 Simone Tempestini/Sergiu Itu (Citroen C3 R5) +19 min 37,1 s
9 Chris Ingram/Ross Whittock (Škoda Fabia R5) +20 min 21,3 s
10 Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +20 min 51,2 s
Nedokončil: Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC)

A co bude následovat?
11. kolem závodní sezóny 2018 je RAC Rallye pořádaná ve dnech 4.-7. října 2018 ve Velké Británii. Díky suchému počasí je možné erzety absolvovat v poměrně vysokém tempu, nicméně velšský podzim je zpravidla doprovázen i bahnem, takže na trati se mohou vyskytnout zrádně kluzké úseky. Situaci může ještě zkomplikovat mlha, nebo dokonce led, zejména časně ráno nebo pozdě odpoledne.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top