strojírenství

Prodej soukromých letadel v 1. čtvrtletí klesl nejvíce za pět let

Tržby z prodeje nových soukromých a podnikových letadel se v prvním čtvrtletí snížily v meziročním srovnání o 16 procent na 3,5 miliardy dolarů (asi 83 miliard Kč). Zaznamenaly tak nejvýraznější pokles za téměř pět let. Sdělilo to podle agentury Bloomberg Sdružení výrobců pro všeobecné letectví (GAMA), což je sektor, který nezahrnuje letadla pro armádu ani pro veřejnou hromadnou přepravu.

Propad byl důsledkem oslabení poptávky po velkých podnikových tryskáčích, jichž firmy jako Gulfstream a Bombardier dodaly za čtvrtletí zákazníkům jen 34 proti 46 strojům o rok dříve. Nákupy v tomto segmentu klesly kvůli omezování výdajů v ropném průmyslu, silnému kurzu dolaru a všeobecně nízkým cenám komodit, které oslabily poptávku v některých rozvíjejících se zemích.

Dodávky středně velkých soukromých letounů naproti tomu vzrostly o deset procent na 76 strojů. Bez zahrnutí letadel firmy Dassault Aviation, která čtvrtletní dodávky nehlásí, dodali výrobci v prvních třech měsících roku celkem 122 soukromých tryskáčů proti 128 strojům před rokem.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top