Protikorupční policie po téměř pětiletém prověřování odložila případ podezřelého ovládnutí největší české strojírny Škoda Holding. Uvedl to dnes server HlídacíPes.org. V komplikované kauze privatizace plzeňské Škody tak nebude nikdo obviněn a případ je definitivně uzavřen.
Čeští detektivové pokračovali ve vyšetřování případu i poté, co švýcarský soud ve stejné věci v roce 2014 zprostil obžaloby bývalé manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří byli z ovládnutí Škody Holding podezřelí.
Podle informací serveru česká policie nyní odložila případ ze tří důvodů – na část se již vztahuje promlčecí lhůta, část byla uzavřena na základě podkladů ze Švýcarska a zároveň se detektivům nepodařilo podezřelé propojit s údajným trestným činem. Několik let prověřovali podezření, zda při ovládnutí Škody Holding nebyly spáchány korupční trestné činy, podvod, zneužití informací v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
V souvislosti s prověřováním této kauzy požádala česká strana o právní pomoc Švýcarsko, Británii a Lichtenštejnsko. V těchto zemích totiž sídlily firmy, jejichž bankovní účty údajně používala klíčová postava případu, bývalý manažer MUS Jiří Diviš. Zatímco švýcarská a britská strana součinnost poskytla, z Lichtenštejnska se policie podle Hlídacího psa dodnes odpovědí nedočkala.
Podle švýcarských žalobců hlavní roli při plánování, jak plzeňskou strojírenskou firmu ovládnout, hrál Diviš. Švýcarský soud ale dospěl k závěru, že se neprokázalo, že by 30 milionů eur (asi 824 milionů Kč) použitých v roce 2002 k nákupu akcií a aktiv společností ze skupiny Škoda Holding pocházelo z trestné činnosti.
Švýcarští vyšetřovatelé prověřovali ovládnutí Škody Holding společně s případem MUS, protože obě firmy získala stejná skupina bývalých manažerů MUS skrytá za firmou Appian. Podle žaloby si Diviš, Marek Čmejla, Luděk Měkota, Antonín Koláček a Oldřich Klimecký výnosy z ovládnutí MUS rozdělili tak, že Koláček s Měkotou si nechali MUS a Divišovi se Čmejlou připadlo 2,9 miliardy korun a Škoda Holding ovládnutá přes osm zahraničních společností. Soud ve švýcarské Bellinzoně v říjnu 2013 potrestal bývalé manažery nepodmíněnými tresty vězení za podvody a praní špinavých peněz. Všichni odsouzení podali proti verdiktu odvolání a nyní čekají na jeho projednání.