automotive

Počet autobazarů v Česku za pět let klesl o 279 na 338

Počet autobazarů v Česku se za posledních pět let snížil o 279 na 338. Nejvíce prodejců ubylo v Pardubickém a Olomouckém kraji, naopak v Praze a Středočeském kraji je situace stabilní a počet autobazarů i celkový počet prodaných vozidel zůstává beze změn. Vyplývá to z analýzy Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA), kteruo má ČTK k dispozici. Jde o prodejce s kamennou provozovnou a nabídkou alespoň 30 vozidel.

Nejvíce autobazarů, přes 250, má v nabídce 30 až 100 vozidel. Více než 500 aut nabízí čtyři prodejci.

Podle předsedy APPAA Petra Přikryla se malé autobazary s maximálně 30 prodávanými vozy potýkají s nedostatečnou nabídkou vozidel, a tím i zákazníků. “Tento začarovaný kruh způsobil, že jen do června letošního roku ukončilo činnost 38 takových prodejců. Očekáváme, že konečný počet autobazarů, které letos skončily nebo skončí se svojí činností, bude až 60,” uvedl.

Pokles počtu prodejců ojetin by měl pokračovat i v dalších letech. Trh je podle APPAA saturovaný a zákazníci vybírají prodejce s velkou nabídkou a širokou paletou doplňkových služeb. Samoregulace trhu by mohla pomoci vyřešit problematiku stáčení tachometrů, které se odehrává právě v nejmenších autobazarech s nejméně kvalitními vozy, většinou dovezenými.

Celkový počet nabízených vozů v autobazarech se pohybuje okolo 41.600. Dalších přibližně 35.000 ojetin mají v nabídce prodejci nových vozů v dealerstvích po celé ČR.

Reálný počet prodaných ojetých vozidel se podle APPAA se pohybuje kolem 370.000 až 400.000 ročně. Média někdy uvádějí až 700.000 vozů. To je ale podle Přikryla zkreslené. Tyto statistiky vycházejí z počtu převodů vozidel, kdy velké autobazary vykupují vozidla do svého vlastnictví, což znamená vždy jeden administrativní převod navíc.

Nejprodávanějším vozem v autobazarech je Škoda Octavia 2,0 TDI z roku 2010 s nájezdem přibližně 150.000 kilometrů. Celkově nejlevnější vozy jsou v jihomoravských autobazarech, především v oblasti Znojemska, kde je také jeden z nejvyšších výskytů nejmenších autobazarů.

jsa jw

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top