automotive

Odbyt automobilek Hyundai a Kia poprvé od roku 1998 klesl

Odbyt největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor a její sesterské společnosti Kia Motors se loni snížil o dvě procenta na 7,88 milionu vozů. Oznámily to dnes firmy. Vykázaly tak první pokles celoročního prodeje od roku 1998. Letos však navzdory rostoucí konkurenci počítají s nárůstem na 8,25 milionu vozů.

Automobilkám se loni nepodařilo splnit prodejní cíl, podle kterého měl odbyt dosáhnout 8,13 milionu vozů. Hyundai, která vyrábí automobily rovněž v České republice, loni zákazníkům dodala 4,86 milionu vozů namísto plánovaných 5,01 milionu. Kia prodala 3,02 milionu aut, zatímco plán činil 3,12 milionu.

Hyundai a Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Hyundai počítá v letošním roce s nárůstem prodeje na 5,08 milionu vozů a Kia plánuje prodej zvýšit na 3,17 milionu vozů. K růstu odbytu by mohla přispět stabilizace poptávky na některých rozvíjejících se trzích, například v Rusku, napsala agentura Reuters.

Očekává se, že Hyundai za loňský rok kromě nižších tržeb vykáže rovněž pokles zisku, a to již čtvrtým rokem za sebou. Analytici navíc upozorňují, že v letošním roce by na zisky automobilek Hyundai a Kia mohly mít negativní dopad investice do rozšiřování výrobních kapacit v Číně a Mexiku.

Zdroje z podniku nedávno agentuře Reuters sdělily, že Hyundai kvůli klesajícímu zisku zavádí úsporná opatření a zároveň řeší nedostatek sportovně-užitkových vozů (SUV) ve svém sortimentu. Vedoucí pracovníci Hyundai od října přistoupili na desetiprocentní snížení mezd, což v automobilce představuje první opatření tohoto druhu za posledních sedm let. Úsporné kroky podle zdrojů zahrnují také například škrty v oblasti cestování zaměstnanců či omezování tisku dokumentů.

“Světová ekonomika pokračuje v pomalém růstu, v mezinárodním obchodu se šíří protekcionismus a konkurence v automobilovém průmyslu se zostřuje, což zvyšuje nejistotu,” řekl v novoročním projevu k zaměstnancům Chung Mong-koo, šéf konglomerátu Hyundai Motor Group zahrnujícího automobilky Hyundai a Kia. Dodal, že tyto automobilky plánují každoročně uvádět na trh více než deset nových modelů. Letos by to měl být mimo jiné nový SUV určený pro vyspělé trhy.

Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájil sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních aut u Žiliny na Slovensku.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top