ČTK

Obrana koupí vojákům odpalovací zařízení pro protitankové střely

Ministerstvo obrany koupí pro armádu tři odpalovací zařízení pro protitankové řízené střely. O zakázce byla dnes informována vláda. Nákup protitankových řízených střel byl už vládou vzat na vědomí loni na podzim, vojáci by je měli dostat letos. Za odpalovací zařízení ministerstvo zaplatí podle předpokladů 12,4 milionu korun bez DPH. Vláda se dnes také seznámila se zakázkou na nákup cvičných simulátorů. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Dodávka tří odpalovacích zařízení pro protitankové řízené střely FGM-148 Javelin podle Medka obsahuje i pozáruční servis a dodávku náhradních dílů.

“Zakázka bude realizována prostřednictvím programu FMS (Foreign Military Sales), který je programem bezpečnostní pomoci vlády USA, prostřednictvím kterého je realizován prodej převážně sofistikovaných technologií a služeb spojeneckým zemím,” poznamenal Medek. Protože jde o mezivládní obchod, konečným dodavatelem do Česka tak bude vláda Spojených států amerických.

Za přenosné protitankové řízené střely Javelin armáda podle předpokladů zaplatí asi 254 milionů korun bez DPH. I tato zakázka byla uzavřena mezi vládami ČR a USA. Střely využívá od 90. let americká armáda. Po vystřelení se samy navádí na cíl díky vlastnímu termoviznímu senzoru.

Ministři kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) se dnes seznámí i se zakázkou na pořízení virtuálních simulátorů pro Centrum simulačních a trenažérových technologií (CSTT), které sídlí v Brně a ve Vyškově. Nákupem simulátorů za téměř 17 milionů korun chce ministerstvo obměnit a zároveň rozšířit výcvikové centrum, ve kterém se chystají vojáci i do zahraničních operací.

“CSTT představuje řadu vzájemně propojených pracovišť vybavených trenažérovou technikou, simulačními a informačními technologiemi a dalšími technickými prostředky sloužícími k přípravě osádek bojových vozidel, velitelů a jednotek ve vedení bojové činnosti a v přípravě velitelů a štábů praporů, brigád, včetně jednotek a útvarů vyčleňovaných do brigádních úkolových uskupení,” uvedl Medek.

Zakázka bude zadána společnosti VR Group, která má licenční práva od amerického výrobce k instalaci a integraci systému do simulátorů.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top