Informatika

Notebooky Latitude 5000 jsou zatím nejudržitelnější přenosné počítače od Dellu

Před Dnem Země uvedla společnost Dell Technologies na trh nové produkty a udržitelné materiály, které pomáhají řešit rostoucí problém odpadů a omezených zdrojů. Tyto nové produkty a materiály vychází z konceptu Luna, který společnost Dell nedávno představila. Tento ambiciózní prototyp staví na revolučních designových myšlenkách s cílem snížit spotřebu zdrojů a využívat v ekonomice ještě více recyklovatelných materiálů. Nové přírůstky ukazují, jak dnes společnost Dell naplňuje své cíle udržitelnosti, a zároveň poskytuje více možností zákazníkům, pro které má při rozhodování o nákupu stále větší prioritu ochrana životního prostředí.

„Cílem společnosti Dell je vytvářet technologie, které budou podporovat lidský pokrok. Inspiruje nás příležitost změnit věci k lepšímu pro budoucí generace. To je zřejmé z nových způsobů, jak navrhujeme a balíme naše produkty, abychom pomohli snížit dopad na životní prostředí, množství odpadu a emise,“ říká Rahul Tikoo, viceprezident divize klientských zařízení ve společnosti Dell Technologies. „V rámci naší snahy o vedoucí postavení v oblasti cirkulární ekonomiky jdeme vždy ještě o něco dále – neustále zkoumáme, přehodnocujeme a znovu zvažujeme každý krok životního cyklu, abychom v budoucnu dodávali ještě udržitelnější produkty.“

Latitude 5000 spojuje světově nejinovativnější způsoby využití udržitelných materiálů Nejnovější řada Latitude 5000 nabízí ještě více záměrných konstrukčních řešení pro zvýšení míry využití recyklovaných a obnovitelných materiálů:

  • Víko notebooku je ze 71 % vyrobené z recyklovatelných a obnovitelných materiálů, včetně bioplastu vyrobeného z dřevní hmoty jako odpadního produktu papírenského průmyslu (21 %), z recyklovaných uhlíkových vláken (20 %) a z recyklovaného plastu (30 %). Zaměřením na druhou nejtěžší část zařízení – víko – může společnost Dell výrazněji ovlivnit udržitelnost a snížit uhlíkovou, vodní a energetickou stopu produktu.
  • Základnu systému tvoří recyklované uhlíkové vlákno (20 %) a nové pryžové nožky na biologické bázi vyrobené z ricinového oleje (39 %). Tento obnovitelný materiál snižuje závislost na materiálech na bázi ropy.
  • Tato řada také pro společnost Dell představuje důležitý milník ve využití plastů směřujících do oceánů – rozšiřuje jejich využití nejen na obaly, ale i na samotné produkty. Notebooky Latitude 5000 obsahují plasty směřující do oceánů v krytu ventilátoru (28 %).
  • Na ochranu zařízení používá řada Latitude 5000 obaly vyrobené ze 100% recyklovaných nebo obnovitelných materiálů. Všechny obaly jsou také 100% recyklovatelné.

Dell Technologies rozšiřuje spektrum užívaných obnovitelných materiálů na více produktů a platforem Za posledních deset let představila společnost Dell řadu významných inovací v oblasti využití udržitelných materiálů, včetně několika aplikací, s nimiž přišla v oboru jako první. Společnost Dell nyní staví na svém dosavadním úsilí a partnerstvích a rozšiřuje využití nových udržitelných a obnovitelných materiálů u většího počtu produktů a platforem.

S rostoucím povědomím o závažných ekologických problémech způsobených plasty, které končí každý rok v oceánech, zahájila společnost Dell v roce 2017 první projekt v tomto odvětví zaměřený na využití plastů směřujících do oceánů k výrobě obalů v komerčním měřítku s cílem zachytit tento odpad dříve, než se dostane do vodních toků, a přeměnit jej na surovinu. Od té doby společnost Dell výrazně zvýšila využití tohoto typu odpadu – spotřebovala více než 100 tun plastů směřujících do oceánu a použila tento materiál ve více než 5,1 milionu recyklovatelných vložek a vycpávek do krabic.

„Společnost Dell brzy pochopila potřebu mezioborové spolupráce k řešení rozsáhlého problému plastového odpadu v oceánech a podpořila vznik a spuštění projektu NextWave Plastics, jediného konsorcia globálních společností, které spolupracují na vybudování sítě dodavatelů plastů, které by jinak končily v oceánech, a přináší užitek komunitám, z nichž tento materiál pochází,“ říká Dune Ives, generální ředitelka organizace Lonely Whale. „Dnešní oznámení demonstruje dlouhodobý závazek společnosti Dell usilovat o řešení problému 14 milionů metrických tun nových plastů, které každý rok končí v oceánech.“

Vedle rozšíření využití plastů směřujících do oceánů na řadu Latitude 5000 je lze nalézt také v krytu ventilátoru mobilních pracovních stanic Precision řady 3000 a ve ventilátoru a jeho krytu u stolních počítačů Dell OptiPlex Micro. Společnost Dell také rozšířila použití tohoto materiálu ve své řadě batohů, pouzder a kufříků EcoLoop Pro, jejichž vnější tkanina je vyrobená ze 100 % z plastu směřujícího do oceánu.

Dell zařadil tyto nové materiály do stávajícího portfolia udržitelných materiálů, které zahrnuje plasty vyráběné v uzavřené smyčce a recyklované plasty, recyklovaná uhlíková vlákna, hliník vyrobený pomocí vodní energie, plasty na organické bázi a hliník a magnety vzácných zemin vyráběné v uzavřené smyčce. Za toto úsilí firma nedávno získala od Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) ocenění Sustainable Materials Management Awards, konkrétně cenu Cutting Edge Champion Award za využití bioplastů, cenu Sustained Excellence Award za pilotní projekt využití hliníku vyráběného v uzavřené smyčce a cenu Gold Recycling Award za své recyklační služby. Tato ocenění přichází po osmi letech, kdy společnost Dell získávala uznání od agentury EPA za svůj závazek udržitelně nakládat s materiály a odpovědně recyklovat elektroniku.

Vývoj a výroba produktů s využitím udržitelných materiálů je jen jedna část cirkulární ekonomiky – stejně zásadní je omezování množství elektronického odpadu tím, že se produkty a materiály budou užívat co nejdéle díky opravám, opětovnému použití a recyklaci. Na podporu tohoto úsilí společnost Dell nedávno spustila nové programy, které staví na jejích více než 20 letech zkušeností s poskytováním globálních recyklačních služeb, a mají za cíl přehodnotit, přepracovat, znovu využít a recyklovat produkty v rámci přizpůsobování měnícím se požadavkům zákazníků a spotřebitelů.

Nové obaly vyrobené ze 100 % recyklovaných nebo obnovitelných materiálů – a jsou 100% recyklovatelné Společnost Dell urychluje plnění svého cíle v oblasti obalových materiálů, který si vytyčila do roku 2030, a představuje své první balení vyrobené ze 100 % recyklovaných nebo obnovitelných materiálů, které jsou 100% recyklovatelné.

  • Papírové alternativy u položek tradičně balených v plastových sáčcích, jako jsou napájecí kabely nebo papírová dokumentace,
  • přepravní krabice z recyklované vlnité lepenky s vložkou vyrobenou z udržitelně pěstovaného bambusu a buničiny na bázi vláken cukrové třtiny,
  • páska na bázi papíru snižuje riziko kontaminace odpadu, ke které dochází při užití plastové pásky.

Balení se zavádí u všech nových notebooků řady Latitude, mobilních pracovních stanic Precision a zařízení XPS, což společnosti Dell umožňuje dosáhnout výrazného efektu ve velkém měřítku.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top