automotive

Norský státní fond po emisním skandálu podal žalobu na Volkswagen

Norský státní fond zažaloval automobilový koncern Volkswagen u německému soudu. Učinil tak v rámci společného kroku s několika dalšími fondy v souvislosti s emisním skandálem největší evropské automobilky, napsala dnes agentura Reuters.

Fond dnes uvedl, že žalobu podal k okresnímu soudu v dolnosaském Braunschweigu. Jde o součást žaloby, kterou podala advokátní společnost Quinn Emanuel jménem institucionálních fondů v souvislosti s emisním skandálem.

Fond má na starosti investování norských příjmů z ropného a plynárenského sektoru a je největším správcem státních peněz na světě. Ve Volkswagenu drží podíl 1,02 procenta a je jeho největším akcionářem, který nemá zastoupení v dozorčí radě podniku. Patří zároveň k dlouhodobým kritikům vládnoucí struktury v německém koncernu, kde rodiny Porscheů a Piëchů drží 31,5 procenta celkového kapitálu, avšak 50,7 procenta hlasovacích práv.

Volkswagen loni v září po zjištění amerických úřadů přiznal, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Aféra se po celém světě týká asi 11 milionů naftových aut.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top