automotive

Nákup bojových vozidel pěchoty by měl začít v roce 2019

Jeden z největších modernizačních projektů v historii české armády, nákup nových bojových vozidel pěchoty, by měl začít v roce 2019. Vojáci by měli postupně od roku 2020 dostávat více než 200 nových pásových vozidel. Tendr bude stát více než 50 miliard korun. Novinářům to dnes řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Podle Bečváře již v současné době běží přípravná fáze projektu. Na začátku léta budou v některém z vojenských výcvikových prostorů uspořádány takzvané průmyslové dny. Na nich budou moct zájemci o zakázku předvést svou nabídku. Vedení armády a ministerstva obrany bude chtít stroje vidět v praxi při jízdě i střelbách.

V příštích měsících a letech by měla armáda dostat i další vybavení za desítky miliard korun. Jen letos chce podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vedení resortu uzavřít smlouvy nebo předložit vládě projekty za 26 miliard korun.

Měla by mezi nimi být modernizace 33 samohybných houfnic Dana. Armáda by postupně měla dostat nejenom v Česku renovované houfnice, ale i 17 nových děl, které budou odpovídat ráži používané v NATO a budou mít větší dostřel. Zároveň bude koupen i systém řízení palby, který bude využitelný pro stará i nová děla.

Vojáci také dostanou 42 obrněných vozidel Titus a ještě letos dalších 86 nákladních vozidel na podvozku Tatry. Budou mezi nimi i cisterny nebo vyprošťovací a dílenská vozidla pro pandury.

Vzdušné síly by ještě do konce mandátu současné vlády měly mít schválen nákup 12 víceúčelových vrtulníků. Armáda má na jejich pořízení v plánech vyčleněno šest miliard korun. Vedení vojska ale přiznává, že tato částka nebude stačit. V současné době se debatuje o jejím navýšení.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top