automotive

Liberecká Magna není obyčejná montovna, má i vlastní vývoj

Liberecký výrobce plastových dílů pro automobilový průmysl Magna Exteriors, který letos slaví 70 let od svého založení, uskutečnil loni zakázky za více než deset miliard Kč a vykázal zisk 1,116 miliardy Kč. Každý rok má firma v plánu zvyšovat obrat zhruba o deset procent, a tak by to mělo být i letos. ČTK to dnes u příležitosti dne otevřených dveří řekl ředitel libereckého závodu Miroslav Frontz.

Původně firma začínala pod názvem Plastimat vyrábět plastový sortiment pro domácnost jako byly kbelíky, koše a nejrůznější nádoby. Dnes jsou hlavním výrobním programem nárazníky, palubní desky či páté dveře pro osobní automobily, ale také třeba masky pro nákladní vozy.

“Magna není žádná obyčejná montovna, má i vlastní vývoj a konstrukci. Vyvíjíme nové výrobky nejen pro Česko, ale i pro Rusko, Německo, Belgii, pro Polsko a všechny další entity Magny v Evropě,” doplnil ředitel. Firma má podle něj i vlastní předvývojové oddělení. “Investujeme obrovské peníze, abychom našli nové inovativní výrobky a ty potom nabízeli zákazníkům,” dodal ředitel. Loni tak liberecká společnost v souvislosti s novými zakázkami investovala do výzkumu a vývoje bezmála 443 milionů Kč.

Magna patří k největším zaměstnavatelům v Liberci. Podnik je od roku 2009 součástí nadnárodní skupiny Magna, která ve 25 zemích zaměstnává více než 72.000 lidí. V Liberci je výrobní závod, nástrojárna a vedení včetně vývoje, kde pracuje kolem 2200 lidí.

Největšími klienty liberecké společnosti jsou automobilky skupiny Volkswagen, dodává ale díly také pro BMW, Citröen, Daimler, Mitsubishi nebo Suzuki. Podnik se neustále rozrůstá. Předloni získal prostřednictvím agentury CzechInvest jednu z největších pobídek na další rozšíření za více než 1,5 miliardy korun. Den otevřených dveří dnes do areálu přilákal tisíce lidí, zavzpomínat si přišli pamětníci. “Je to úplně jiná fabrika, a jiná práce, než jsme dělali před lety, ale moc se mi to líbí. Hned bych se sem vrátila,” řekla ČTK žena, která na prohlídku přivedla i vnoučata.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top