Informatika

Lenovo představil desátou generaci notebooku ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1 opět přináší jedinečný uživatelský zážitek se zaměřením na zákaznickou spokojenost a produktivitu. Nejnovější zařízení X1 Carbon 10Gen, X1 Yoga 7Gena X1 Nano 2Gen se aktuálně řadí na vrchol portfolia ThinkPad. Jsou určeny pro profesionály, kteří hledají vyšší výkon, lepší možnosti kamery a zvuku či vyšší bezpečnost, která je pro ně během pracovního dne stěžejní.

V nově navržené liště je umístěna špičková kamera a 360stupňové čtyř pásmové mikrofony s vyšší citlivostí na větší vzdálenosti, které uživatel ocení nejen při pracovní video konferenci. Audiovizuální set doplňuje OLED displej s Dolby, včetně Dolby Voice® – technologií pro potlačení šumu. ThinkPad X1 pohání nejnovější procesor Intel® Core 12. generace s technologií vPro® a operačním systémem Windows 11 a poskytuje kvalitní zabezpečení díky technologii ThinkShield, kterou doplňuje nová technologie Computer Vision (CV). CV představuje významné vylepšení v oblasti detekce přítomnosti uživatelů s chytřejší ochranou soukromí, zjednodušeným přihlašováním a lepší správou spotřeby energie.

Odvážnou novinkou v portfoliu počítačů je ThinkCentre M90a Pro Gen 3 All-in-One (AIO) s pokročilými funkcemi pro individuální i skupinovou tvorbu a dále Tiny-in-One (TIO), který po redesignu a nyní
s názvem TIO Flex střídá dosud známý stolní počítač AIO představený již v roce 2014. Sérii počítačů doplňují 27palcové monitory ThinkVision řady P, které jsou určené pro rozšíření pracovní plochy uživatele. Mohou obsahovat volitelný modulární ThinkVision Voice-over-IP (VOIP) Modular Stack
s webovou kamerou a reproduktorem pro plynulou práci při videohovorech.

Značka ThinkPad je díky neustálým inovacím ikonou odvětví a nachází si své příznivce po celém světě, kteří mohou právě letos oslavit společně s Lenovem 30. výročí tohoto ikonického notebooku.

ThinkPad X1 Carbon dosáhl své jubilejní 10. generace a nadále nabízí vše, co moderní profesionál potřebuje; spolu s ním přichází i výkonný ThinkPad X1 Yoga 7Gen s prvotřídním zpracováním z hliníku. Všechny modely nyní podporují procesory Intel Core řady P 12. generace, které nabízejí výrazný výkonnostní skok, včetně vlajkové lodi a dosud nejlehčího ThinkPadu vůbec – ThinkPad X1 Nano 2Gen s váhou pod 1 kg.

Klíčovým designovým prvkem je nová komunikační lišta integrující vylepšené možnosti webové kamery s rozlišením FHD s bezpečnostním krytem a 360stupňové čtyř pásmové mikrofony, které jsou citlivé
i na větší vzdálenosti. Design lišty umožnil zabudovat do laptopu kameru s větším snímačem, než je
u notebooků běžné – 1,4µm snímač zvyšuje kvalitu obrazu, zejména při slabém osvětlení.

Nová technologie Computer Vision dostupná ve vybraných modelech ThinkPad X1 využívá Neural Processing Unit (NPU), který generuje metadata z integrované kamery na základě známého rozpoznávání a modelování algoritmů AI. Tato technologie nabízí inteligentnější detekci přítomnosti člověka, která rozpozná lidi a jejich záměr použít počítač, takže se počítač spustí a odemkne pouze pro dotyčného člověka. Funguje dokonce i tehdy, když má uživatel na obličeji ochrannou masku4. Pro úsporu energie dokáže technologie Computer Vision také vypnout nebo ztlumit displej, když se uživatel dívá jinam, čímž zvyšuje energetickou účinnost a přidává další vrstvu soukromí při práci na veřejných místech.

Mezi hlavní vylepšení patří:

 • Výkon:
  • Nejnovější procesor Intel Core 12. generace s funkcí Intel vPro včetně procesorů U15 a P28.
  • Windows 11 Pro nabízí zážitek z operačního systému nové generace.
  • Rychlejší paměť LPDDR5 a možnosti úložiště PCIe Gen 4 snižují opoždění systému.
  • Nový dizajn klávesnice s nasáváním vzduchu u X1 Carbon a X1 Yoga zlepšuje tepelný výkon5.
 • Uživatelská zkušenost:
  • Realistické displeje, včetně nového 2,8k OLED pro X1 Carbon a 4K OLED pro X1 Yoga, plus panely s nízkou intenzitou modrého světla s certifikací Eyesafe.
  • Nová FHD kamera se snímačem 1,4 µm s volitelnou technologií Computer Vision.
  • Dolby Suite vytváří multimediální genialitu díky systému reproduktorů s technologií Dolby Atmos®, Dolby Vision® na podporovaných displejích a Dolby Voice s funkcí potlačení hluku, nyní k dispozici také na modelu X1 Nano pro křišťálově čisté hovory při online konferencích.
 • Připojení a zabezpečení:
  • Wi-Fi 6E6 je nyní k dispozici pro lepší šířku pásma v přeplněných sítích, a pokud není Wi-Fi k dispozici, mohou se uživatelé rozhodnout pro připojení Cat16 4G LTE nebo 5G sub-6 WWAN7.
  • Firmware Resiliency 2.0 dále zvyšuje zabezpečení notebooku rozšířením ochrany, detekce a obnovy dalších komponentů.
  • Computer Vision zlepšuje detekci přítomnosti uživatele, zjednodušuje přihlašování
   a zvyšuje soukromí.
  • ThinkPad X1 je připraven podporovat řadu funkcí vyhledávání Tile, takže uživatelé mohou lokalizovat svůj počítač až po dobu 14 dní, i když je vypnutý8.

Budoucnost stolních počítačů je ve flexibilitě

Na první pohled vypadá ThinkCentre M90a Pro Gen 3 jako obyčejnou aktualizací předešlého modelu. M90a ale disponuje funkcemi, které ho povyšují na inteligentní a spolehlivý počítač. Je poháněn procesory Intel Core 12. generace až do i9 na platformě Intel Q670 s technologií vPro, má 23,8palcový QHD displej, až 64 GB DDR5 a řadu možností úložiště a IO portů. Netradičně pro AIO obsahuje také výstupy HDMI 2.0 a DisplayPort, které umožňují připojení druhého displeje, a plně funkční stojan otočný o 90 stupňů. Je to však integrace konferenčních a bezpečnostních technologií, které ho odlišují od běžného desktopu:

 • M90a Pro Gen 3 je standardně vybaven sklápěcí kamerou s duálními mikrofony a dvěma 3wattovými reproduktory pro individuální videokonference.
 • Nastavitelný stojan pro konferenční hovory oživuje spolupráci. Čtyř pásmové mikrofony s 360stupňovým snímáním do větší vzdálenosti využívající technologii AI pro potlačení šumu
  a čtyři reproduktory vyvinuté společností Harman proměňují M90a na PC vhodný pro skupinové konference. Zařízení je optimalizováno pro Microsoft Teams a díky integrovanému kabelu USB typu C jej lze připojit ke kompatibilnímu notebooku a proměnit tak jakýkoli prostor v zasedací místnost.
 • M90a Pro Gen 3 má také volitelnou detekci lidské přítomnosti pomocí Intel® Context Sensing Technology, takže systém se probudí, když se k němu uživatel přiblíží, a automaticky se zamkne, když odejde.
 • Potlačení šumu pomocí technologie Intel® GNA snižuje hluk v pozadí během spolupráce.
 • M90a Pro Gen 3 je zrozen pro byznys na platformě Intel vPro 12. generace s výkonem
  a pokročilými funkcemi, které uživatelé vyžadují, spolu se zabezpečením, správou a stabilitou.

Společnost Lenovo v roce 2014 v mnoha ohledech oživila odvětví stolních počítačů uvedením první generace modulárního počítače Tiny-in-One na trh. U nového modelu TIO Flex se zaměřili na hodnotu pro zákazníka, tj. usnadnit práci lidem z kanceláře nebo z domova. TIO Flex poskytuje vysokou flexibilitu díky podpoře nejnovějších čtyř generací stolních počítačů Tiny a novým možnostem monitorů
s úhlopříčkou až 27 palců. Kromě toho nabízí snadný upgrade pomocí samostatných možností plochy a displeje. Model se skládá ze tří částí:

 • Stojan TIO Flex, jednotné řešení pro všechny kompatibilní Tiny desktopy a displeje ThinkVision.
 • Nastavitelná pracovní plocha ThinkCentre Tiny. Stojan TIO Flex podporuje Tiny Gen 4 až Gen 8.
 • Nastavitelné monitory ThinkVision série T s 22palcovým, 24palcovým a 27palcovým displejem9.
  s anebo bez funkce VoIP.
 • Kromě toho bude k dispozici volitelná montážní konzole standardu VESA 100×100 na podporu jiných monitorů.

ThinkVision je řešením pro hybridní práci

Tradiční kancelářské prostory se mění a přechod k hybridní práci nabírá na obrátkách. Uživatelé hledají konzistentní technologie, které umožňují flexibilitu mezi kanceláří a prací z domova. Lenovo proto představuje generaci profesionálních monitorů ThinkVision řady P, která je navržena s ohledem na požadavky uživatele.

ThinkVision P27h-30 a P27q-30 jsou téměř bezrámečkové, 27palcové QHD monitory nabízející živé barvy s kalibrovanou přesností. Mezi jejich hlavní výhody patří:

 • 95 % DCI-P3, 99 % sRGB, BT.709 barvy a podpora HDR10.
 • Ergonomicky jsou monitory identické s plně nastavitelnými stojany a s technologií přirozeného nízkého modrého světla snižují únavu očí během dlouhých pracovních sezení.
 • Série ThinkVision P27 používá udržitelné obaly z recyklovaného papíru.
 • Konektivitu zaručuje řada portů a díky softwaru ThinkColour se zjednodušuje uživatelský zážitek skrz inteligentnější a snazší správu monitoru.

Monitory P27h-30 a P27q-30 se liší ve své cílové funkcionalitě, přičemž první z nich je navržen pro flexibilní pracovní prostředí, které vyžaduje rychlé připojení notebooku pomocí dokovacího řešení
jedním kabelem. Zařízení P27h-30 s výkonem až 100 W, ethernetem, rozbočovačem USB a možností více displejů je ideálním řešením pro domácí kancelář a přidává možnost přepínače KVM10 pro snadné přepínání mezi vstupy počítače.

Oba monitory série P-30 sdílejí společnou možnost video spolupráce. ThinkVision VoIP Modular Stack poskytuje jedinečné řešení pro bezdrátové konference s novou webkamerou MC60 Monitor Webcam, zvukovou lištou MS30 Monitor Soundbar a chytrým USB stojanem, který se zapojuje přímo do portu USB na vrchu řady P-30. Jeden stack splňuje tři scénáře v závislosti na potřebách uživatele:

 • Modulární Soundbar (MS30) s USB stojanem pro audiokonference poskytuje čistý zvuk
  s duálními 2wattovými reproduktory a bezpečnostním zámkem pro fyzickou ochranu.
 • Modulární webová kamera (MC60) s USB stojanem poskytuje čistý obraz FHD videa včetně funkce automatického zaostřování a dvojitých mikrofonů s technologií beamforming pro potlačení hluku. MC60 je schopné si vybrat jiné zorné pole s 65, 78 nebo 90stupňovým širokým úhlem a obsahuje privátní clonu.
 • Webová kamera MC60 a Soundbar MS30 spolu s USB stojanem poskytují řešení pro bezdrátové audio/video konference pro domácí nebo kancelářské prostory.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top