Informatika

Kubernetes v roce 2022

Kontejnery, a například Kubernetes jako nástroj na jejich orchestraci, představují základ pro vytváření nových a efektivnějších služeb a současně umožňují vytěžit maximum z dosavadních investic do IT. Společnost Gartner předpovídá, že do roku 2022 bude více než 75 % globálních organizací v produkčním prostředí provozovat kontejnerizované aplikace, přičemž v roce 2020 to bylo méně než 30 %. Co bude hnací silou tak dramatického růstu?

Za posledních 7 let se systém Kubernetes vyvinul a stal se de facto standardem správy kontejnerizovaných aplikací. A jako u každé nové technologie i zde dochází k jejímu dozrávání a růstu znalostí uživatelů. V počátcích si uživatelé často budovali vlastní, on-premise platformy Kubernetes a nasazovali zjednodušenou sadu (bezstavových) aplikací. Jak se ale Kubernetes stabilizoval, zásadně se vyvinuly i způsoby jeho používání.

Organizace vidí úspěch Kubernetes u kontejnerové platformy Red Hat OpenShift a usilují o podobné obchodní výsledky. Často však nechtějí investovat do provozních dovedností pro správu a údržbu Kubernetes. Právě zde očekáváme rychlý rozmach využívání řízených cloudových služeb Kubernetes, jako OpenShift Dedicated, Red Hat OpenShift on AWS (ROSA) a Microsoft Azure Red Hat OpenShift (ARO).

Zatímco jsme se již setkali s širokou škálou aplikací běžících v kontejnerech, nově začínáme pozorovat, že stále více organizací do Kubernetes přenáší i své kriticky důležité stavové aplikace. Očekává se, že do Kubernetes budou přeneseny databáze, událostmi řízené zasílání zprávy a kriticky důležité aplikace, aby využily výhody škálovatelnosti, zabezpečení a přenositelnosti, které Kubernetes všem aplikacím přináší.

Mezi všemi aplikacemi provozovanými na Kubernetes však vynikají oblasti umělé inteligence a strojového učení. S tím, jak se téměř v každé společnosti stává klíčovou úlohou datová věda, roste možnost vylepšovat a zdokonalovat mnoho typů aplikací. AI/ML ovlivňuje téměř všechny aspekty moderního podnikání – od zlepšování interakcí se zákazníky přes lepší rozhodování na základě dat až po modelování autonomních vozidel. A Kubernetes přináší dokonalé možnosti platformy pro umělou inteligenci a strojové učení – škálovatelnost, přístup ke grafickým procesorům, přenositelnost pracovních úloh a mnoho dalšího. Již dnes vidíme, že organizace dělají s umělou inteligencí a strojovým učením na Kubernetes skvělé věci, a očekáváme, že tyto aplikace nové generace zcela změní průmyslová odvětví.

Autorem je Brian Gracely, senior director pro produktovou strategii ve společnosti Red Hat.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top