ČTK
Kovohutě Příbram loni vyrobily rekordních 47.000 tun olova
Společnost Kovohutě Příbram nástupnická v loňském roce vyrobila téměř 47.000 tun olova a jeho slitin, což byla nejvyšší roční produkce v celé 229leté historii hutě. Firma utržila přes 2,3 miliardy korun, meziročně o sedm procent více.
Jde o druhé nejvyšší tržby v historii podniku, rekordní byly ještě před krizí v roce 2007, sdělil dnes ČTK marketingový manažer firmy Miroslav Jarolímek.
Výše tržeb byla ovlivněna kurzem koruny, burzovními cenami zájmových kovů i převedením některých zakázek v oblasti recyklace olova z klasického systému nákup-prodej na přepracování, kdy si rozhodující zákazníci sami dodají olověné odpady a odeberou finální produkt – olovo. Hospodářský výsledek společnosti podle Jarolímka loni zůstal na úrovni roku 2014.
Kovohutě vyrobily rekordních 2200 tun výrobků z olova a cínu a téměř šest tun drahých kovů, jako jsou zlato, stříbro, palladium, platina a rhodium. Recyklováno bylo téměř 58.000 tun olověných odpadů. Ekologicky zrecyklováno bylo také téměř 1500 tun elektroodpadu a dalších 1050 tun svítidel a světelných zdrojů v dceřiné společnosti Recyklace Ekovuk.
Kovohutě Příbram jsou zpracovatelem odpadů s obsahem olova a cínu, výrobcem olova, jeho slitin a dalších výrobků, zpracovatelem odpadů s obsahem drahých kovů a odpadů elektrických a elektronických zařízení. Na vrátnici v Příbrami vykupují olověné baterie a odebírají elektroodpad, tužkové nebo zinkouhlíkové baterie pro ekologickou recyklaci. Firma také vykupuje a recykluje odpady z autovraků, například autokatalyzátory, kabely, cívky či plošné spoje. Recykluje i polypropylen z olověných baterií a dalších odpadů.
Sběrné místo elektroodpadu v areálu hutě se za celý rok 2015 zaplnilo více než 66 tunami vysloužilých elektrozařízení. Od lidí na vrátnici firma vykoupila přes 100 tun olověných baterií.
Hutníci podle Jarolímka vyrobili na Příbramsku za svou historii od roku 1311 do konce roku 2015 téměř 1,772 milionu tun olova a 5300 tun stříbra. “Při současném tempu výroby bychom se dvoumilionté tuny olova mohli dočkat někdy kolem roku 2020,” dodal mluvčí.