stavebnictví

Kancelářské trhy mimo Prahu bojují s rostoucí neobsazeností

I přes výrazně nižší ceny než v hlavním městě bojují kancelářské trhy v Brně a Ostravě s rostoucí neobsazeností. Další regionální trhy naopak nabízí příležitost pro developery, investory či poskytovatele servisovaných kanceláří, a to díky potenciálu konceptu Hub & Spoke, v rámci nějž firmy zmenšují velikost hlavní kanceláře a doplňují ji menšími prostory v různých lokalitách, nebo Flex & Core, který kombinuje menší hlavní kancelář s členstvím v jednom nebo více co-workingových centrech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Nejvyšší dosažitelné nájemné činilo v Praze ve 4. čtvrtletí roku 2022 přibližně 27 eur za metr čtvereční a měsíc, v Brně o plných 10 euro méně, tedy 16,50 eur a v Ostravě dokonce jen 14,50 eur. Přes výrazně nižší ceny bojují oba tyto regionální trhy s rostoucí neobsazeností. V Brně aktuální míra neobsazenosti činí 13,4 %, což je téměř dvojnásobný podíl než v Praze. Vzhledem k tomu, že ve výstavbě je 69 600 nových metrů čtverečních, dá se očekávat, že počet prázdných kanceláří dále poroste. V nově vznikajících projektech je totiž dosud předpronajato pouhých 6,5 % ploch. „Pro tento trh bude klíčové najít správnou cenovou politiku a způsob, jak přilákat více nájemců v současném období snižování ploch, snižování nákladů a provozních výdajů a tzv. rightsizingu. Zejména pokud budou nové prostory dodány bez předem zajištěných nájemců, může být doba potřebná k nalezení nájemce mnohem delší než nyní,“ komentuje Josef Stanko, senior analytik ze společnosti Colliers.

Problémům dle něj čelí i Ostrava, a to navzdory zastavenému trhu, od roku 2019 zde nebyla dokončena žádná stavba a trh se zastavil na 217 000 m2. „Důvodem růstu neobsazenosti v Ostravě je zejména dlouhodobě nízká aktivita na trhu, roční objem transakcí se meziročně snížil o plných 50 %,“ vysvětluje Josef Stanko. Neobsazenost sice aktuálně činí 7,1 %, očekává se však její růst kvůli stěhování jednoho z největších nájemců ve městě, společnosti Tietoevry, a optimalizaci ploch ze strany dalších nájemců.

Další krajská města naopak disponují poměrně slušnou nabídkou budoucích projektů, byť ze současných ekonomických důvodů dochází v mnoha případech ke zpoždění jejich dodání nebo odsunu realizace na pozdější dobu. Moderní trh kancelářských prostor v krajských městech představuje řádově 30 až 100 tisíc metrů na město, přičemž z hlediska objemu vedou města Olomouc, Hradec Králové nebo Plzeň.

Ve všech těchto městech se díky rozmachu konceptu Hub & Spoke a co-workingu objevují nové příležitosti pro developery, investory a etablované poskytovatele servisovaných kanceláří. Rostoucí počet firem totiž v regionech hledá prostor pro své zaměstnance, kteří nemají zájem stěhovat se do velkých měst, ale nechtějí fungovat jen z domácí kanceláře. „Po celé České republice identifikujeme řadu kancelářských nemovitostí, starých i nových, vhodných pro takové využití. Je však otázkou, zda současní majitelé budou průkopníky nových trendů podporujících flexibilní pracovní prostor. Ve většině regionálních měst toto řešení chybí a mohlo by představovat osvěžující vítr do plachet místním trhům,“ říká Josef Stanko.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top