personalistika

Jazykové znalosti Čechů jsou pro praxi nedostatečné

Znalost alespoň jednoho cizího jazyka je dle statistik personální agentury Grafton Recruitment vyžadována u 4 z 10 pracovních nabídek. I přesto, že se u nás výuka jazyků zlepšuje, v jejich znalostech na profesionální úrovni patří Češi spolu s Francouzi, Poláky, Rumuny a Italy mezi nejhorší v Evropské unii. Horší než Češi jsou podle údajů Eurostatu pouze Italové.

Nejžádanějším jazykem v zaměstnání je dlouhodobě angličtina, za uplynulý rok ji zmiňovalo 55 % pracovních nabídek obsahujících podmínku znalosti cizího jazyka. Celkově je angličtina 5x žádanější než všechny ostatní cizí jazyky dohromady a 10x žádanější než němčina, která je druhým nejčastěji poptávaným jazykem. Na třetí příčce je francouzština, kterou zaměstnavatelé požadují 45x méně než angličtinu, a na čtvrté pak italština, která je ve srovnání s angličtinou poptávaná dokonce 90x méně. Pětici top jazyků uzavírá holandština.

„Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby. Nejde přitom jen o kancelářské pozice, ale v řadě případů i o modré límečky. Zatímco zájem roste v případě němčiny, francouzštiny a italštiny, zaznamenáváme klesající počet volných pozic vyžadujících znalost ruštiny a polštiny, která meziročně klesla z 6. na 10. příčku nejžádanějších jazyků,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Na jednu pozici s ruštinou je například 910 pozic s angličtinou a zajímavé je, že je k dispozici více pracovních míst s nutnou znalostí ukrajinštiny než ruštiny.

Pro 46 % pracovních nabídek, které si jako podmínku kladou znalost cizího jazyka, je vyžadována jeho nejvyšší úroveň, tedy C1 či C2. Na této úrovni však zvládá některý z cizích jazyků jen 36 % uchazečů o práci. Střední úrovní jazyka (B1/B2) se může pochlubit 54 % uchazečů. Jednoznačně nejrozšířenější je mezi uchazeči o zaměstnání anglický jazyk. Ovládá ho celkem 66 % kandidátů. S obrovským odstupem následuje jazyk německý, jehož znalost prokázalo 12,5 % uchazečů. Francouzština je se 7 % na třetím místě.

„Pro rostoucí množství pracovních nabídek zaměstnavatelé požadují vedle angličtiny i znalost dalšího cizího jazyka, a to ve většině případů alespoň na středně pokročilé úrovni, která odpovídá úrovni B2. Celkem dvojjazyčné pozice představovaly 30 % všech nabízených pozic za uplynulý rok,“ říká Jitka Součková s tím, že dvojjazyčné pozice jsou obvyklé zejména v oboru podnikových služeb. Dle oborové asociace ABSL se v tomto oboru hovoří dokonce 30 jazyky. Vedle nejrozšířenější angličtiny a němčiny a dalších evropských jazyků jde například i o hebrejštinu, čínštinu, hindštinu, japonštinu či korejštinu.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top