Informatika

Jak s Balíkobotem optimalizovat expediční procesy a ušetřit tak stovky tisíc ročně

Díky zavedení služby Balikobot.cz, která pomáhá firmám agregovat datové napojení na dopravce a zefektivnit systém expedice a sledování zásilek, se společnosti GUMEX, která je velkoobchodním expertem na pryžové a plastikářské zboží, podařilo ušetřit práci dvou lidí a snížit náklady na expedici o 750 tisíc Kč ročně při nárůstu expedice o 15 %.

Společnost GUMEX působí na českém a slovenském trhu již 25 let a ve svém sortimentu nabízí přes 10 tisíc položek, které distribuuje více než 12 tisícům zákazníků z řad firem a živnostníků v ČR a SR. Každý měsíc odesílá svým zákazníkům přibližně 3300 zásilek. V roce 2016 se rozhodla zautomatizovat proces expedice zboží a ovládat ho přímo z podnikového informačního systému.

Před zavedením služby Balíkobot expedovali v GUMEXU zásilky tři zaměstnanci (fakturantka, skladník a dispečer). Nejprve skladník zásilku připravil a označil interním identifikačním štítkem. Následně k ní fakturantka vystavila fakturu a dispečer dopravy opět ručně vygeneroval štítek ze systému dopravce (probíhaly časté výpadky a nutnost oprav), který nalepil na zásilku a k ní přidal vystavenou fakturu.

Největšími problémy byla časová náročnost celé expedice. Firma GUMEX působí ve dvou zemích a využívá služeb tří různých dopravců. To obnášelo komplikovanou správu ve třech různých systémech dopravců a způsobovalo vysokou chybovost. Vše bylo nutné zpracovávat a zadávat ručně, protože import a tisk štítků nebyl napojen na podnikový informační systém HELIOS. Ještě větší problém nastával v případě dohledávání zásilek, které bylo v Track & Trace systémech tří různých dopravců časově náročné. Celý proces expedice byl kvůli nedostatečné automatizaci při fakturaci a expedici málo efektivní a brzdil ho celkově vysoký objem činností vykonávaný různými zaměstnanci.

„Po zavedení služby Balíkobot jsme změnily procesy expedice. Fakturu i štítek vygeneruje skladník v rámci jedné operace pomocí přenosného terminálu. Vytištěnou fakturu pouze přibalí a nalepí štítek. Odpadla tak práce fakturantky a dispečera dopravy. Balíkobot používáme úspěšně v Česku i na Slovensku. Implementace trvala přibližně dva týdny a investice se nám vrátila do dvou měsíců. Díky Balíkobotu ušetříme 620 dní práce ročně, což představuje přes 750 tisíc Kč na personálních nákladech a expedujeme o 15 % zásilek více,“ říká Michal Kalkus z GUMEX, spol. s r.o. 

„Díky možnosti propojit podnikový informační systém přímo s naší službou Balíkobot, kterou jde využívat i pro expedici celých palet, což je ideální právě pro logistiku v B2B segmentu, se změnil kompletní proces expedice zboží. Po technické stránce se jednalo pouze o doinstalování a nastavení Konektoru na Balíkobot,“ potvrzuje Martin Šauer, CEO nezávislé služby Balíkobot, a dodává: „Také sledování zásilek je nyní možné přímo z podnikového informačního systému. Navíc na něj lze navázat i další automatizované aktivity, jako je třeba odeslání poděkování zákazníkovi po doručení zásilky. Konektor na Balíkobot navíc pomůže řešit i případné reklamační procesy. Firma je schopna se včasně připravit na kontrolu zásilky a její zpětné naskladnění.“

Balíkobot zajišťuje firmám automatickou expedici zásilek a přímé napojení na 27 dopravců – celosvětových, českých i slovenských např. Česká pošta, PPL, DPD, Geis, GLS, Intime, Zásilkovna, Uloženka, TOPTRANS, DHL Express, Pošta bez hranic, Slovenská pošta, UPS, TNT, Slovak Parcel Service, Gebrüder Weiss CZ, Messenger a další. Podporuje více než 150 aktivních služeb dopravců, mezi kterými jsou balíkové přepravy, paletové přepravy, odběrná místa, ale i zasílání do celého světa. K realizaci přímého napojení lze využít jeden z 50+ připravených modulů v ERP, WMS nebo e-shopových systémech, případně se lze napojit přímo. Balíkobot ušetří při expedici zásilek průměrně 36 % času zaměstnanců. Cena přepravy i uzavřené smlouvy s dopravci zůstávají zachovány. Balíkobot není dopravce, ale technologie pro automatickou expedici, tisk štítků a sledování zásilek. Expedice tak může probíhat přímo z firemního systému, je automatická a díky propracované validaci disponuje nulovou chybovostí. Hlavním přínosem pro firmy je ale úspora desítek procent času při expedici zásilek.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top